طلاق توافقی چیست؟ شرایط طلاق توافقی در 1402

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی

بسیاری از زندگی ها در گیر و دار یا فراز و نشیب ها دچار از هم پاشیدگی می شود، زن و مرد دیگر هیچ علاقه ای در خود حس نمی کنند که به در کنار هم بودن ادامه دهند، در نهایت تصمیم میگیرند که به طور کاملا مسالمت آمیز از یکدیگر جدا شوند.

البته همیشه طلاق توافقی اتفاق نمی افتد و در بسیاری از موارد این جدایی ها همراه با درگیری است که زندگی را به کام طرفین دعوا تلخ می نماید. معمولا زوج هایی که به طور کاملا روشن به این نتیجه رسیده اند که دیگر ادامه دادن زندگی به صلاح نیست به این سبک جدا شدن تن می دهند.

معمولا قبل از این که به سراغ طلاق توافقی بیایند به مشاوران امور خانواده مراجعه می کنند و تمامی جوانب امر را در نظر می گیرند و سپس اگر دیدند نظر کارشناس هم این است که باید جدا شوند اقدامات لازم را به صورت قانونی ترتیب می دهند.

گاهی اوقات شاید اصلا جدا شدن به صلاح نباشد به خصوص زمانی که پای آرامش و آینده یک بچه وسط باشد. بالاخره باید قبول کرد که سرنوشت این بچه با آن دو آدم گره خورده است و اگر حتی به صورت طلاق توافقی از هم جدا شوند ممکن است کودک تنها بازنده در این میان باشد.

البته تمامی این مسائل را در جلسه مشاوره ای که زن شوهر پیش از طلاق توافقی مراجعه می نمایند به آنها گفته می شود ولی در نهایت آنها هستند که باید به این جمع بندی برسند که جدا شوند و یا این که به خاطر کودک به زندگی خود ادامه دهند.

در بسیاری از موارد زن و شوهر پیش از طلاق توافقی به مدت چند ماه تا یک سال از هم بدون این که رسمی چیزی را ثبت کنند جدا می شوند تا بلکه افتادن این فاصله باعث شود یک سری مشکلاتی که به وجود آمده است حل شود.

البته در تمامی موارد این روش جوابگو نیست و چه بسیار زندگی هایی هستند که برای زوج ها بهتر است که به صورت طلاق توافقی از هم جدا شوند تا زندگی جدید آنها بعد از این زندگی که به مشکل خورده است از نو آغاز شود.

بنابراین همیشه نمی توان طلاق توافقی را که با نظر دو طرف است بد دید. چه بسا این جدایی مصلحت هر دوی آنها باشد و از آن بی خبر باشند. شاید اصلا این جدایی باعث شود که در زندگی بعدی که آغاز می کنند از تجربیات این زندگی که از هم پاشیده استفاده نمایند و به موفقیت برسند.

جدایی به شیوه طلاق توافقی قطعا شرایطی دارد که معمولا زن و شوهر با انجام دادنش می توانند این امر را تسریع کرده و خیلی زودتر در مسیر جدیدی که در زندگی خود به دنبالش هستند قرار بگیرند تا شاید دیگر این مشکلات وجود نداشته باشد.

هر آغازی پایانی دارد و هر پایانی آغازی دارد. در واقع زندگی یک چرخه است که گاهی اتفاقی مثل طلاق توافقی موجب می شود که این چرخه خود را از نو آغاز کند. چه بسیار زندگی ها بعد از چنین طلاق هایی شروع شد که افراد بسیار از آن رضایت دارند.

طلاق توافقی

برای پیدا کردن یک مشاوره حقوقی با تجربه برای موفقیت در انواع پرونده های حقوقی اینجا کلیک کنید.

طلاق توافقی یعنی چه؟

نوعی شیوه جدایی است که در آن زوج ها به صورت کاملا آگاهانه و مسالمت آمیز به دادگاه مراجعه می نمایند و با ارائه مدارک خود بدون هیچ درگیری ای و شکایتی از یک دیگر جدا می شوند و راه خود را برای زندگی جدید هموار می سازند.

شرایط طلاق توافقی در سال 1402 هجری شمسی:

برای اتفاق افتادن جدایی به صورت توافقی شرایطی هست که اگر اتفاق بیفتد خیلی سریع تر کارها پیش می رود و هر کدام از زوجین می توانند به مسیری که در ذهن خود تداعی کرده اند رفته و در مسیری متناسب با زندگی خود قرار بگیرند.

معمولا شرایط طلاق توافقی نسبت به شیوه های دیگر طلاق آسان تر است زیرا خود زن و شوهر به صورت کاملا مسالمت آمیز و آگاهانه به دادگاه مراجعه کرده اند و گفته اند که دیگر قصد ادامه دادن زندگی در کنار یک دیگر را ندارند که همین سرعت جدا شدن را افزایش می دهد.

مراجعه به مراکز مشاوره خانواده در بهزیستی:

یکی از مواردی که از شرایط هرگونه جدایی ای به خصوص طلاق توافقی می باشد مراجعه کردن به مراکز مشاوره خانواده می باشد. در واقع این مراکز تاسیس شده اند تا بسیاری از زندگی هایی که در معرض از هم پاشیدن هستند را دوباره به ادامه دادن امیدوار کنند.

دادگاه های خانواده قبل از این که اصلا پرونده ای را برای جدا شدن رسیدگی کنند به نظر کارشناسان امور خانواده مراجعه می کنند تا به این اطمینان رسیده باشند که تمامی تلاش ها برای برطرف کردن اختلافات بین زن و شوهر صورت گرفته است.

در زمینه مالی زن و مرد اختلافی نداشته باشند:

یکی از بزرگ ترین چالش ها در هر نوع جدایی ای به خصوص طلاق توافقی مسائل مالی ای است که در هر زندگی وجود دارد. بعضی زن ها برای این که راحت تر بتوانند جدا شوند اقدام به بخشیدن مهریه خود می کنند تا طلاق سریع تر صورت پذیرد.

اگر مسائلی از این دست که معمولا موضوع بیشتر اختلافات بین زوج ها است حل شده باشد دادگاه اصلا دلیلی ندارد که پرونده را بیش از اندازه معطل نماید. چنین پرونده هایی که در آن اختلاف مالی وجود ندارد خیلی سریع و طبق روال به نتیجه دلخواه طرفین ختم می شود.

در زمینه حضانت فرزند به توافق رسیده باشند:

یکی از مسائلی که در هر نوع جدایی ای به خصوص طلاق توافقی مورد توجه قرار می گیرد اولاد یا فرزندان است. اگر فرزندی در کار نباشد که هیچ مشکلی نیست و زوج ها خیلی سریع تر از طریق دادگاه به نتیجه دلخواه که جدایی است می رسند.

ولی اگر بچه ای در کار باشد بسیار اهمیت دارد که بر روی حضانت او زوجین به توافق رسیده باشند وگرنه کار گره می خورد و روند پرونده طولانی تر از حد معمول می شود. سرنوشت کودک برای دادگاه بسیار اهمیت دارد و تا زمانی که مشخص نشود که حضانت با کیست جدایی صادر نمی کند.

مطالعه بیشتر: طلاق رجعی چیست؟ شرایط طلاق رجعی در 1402

شرایط طلاق توافقی در سال 1402

 

طلاق به صورت کاملا آگاهانه و مسالمت آمیز:

بعد از این که تمامی شرایط برای طلاق توافقی جور بود زوجین مدارک خود به خصوص قباله و اینها را گردآوری کرده و در یک جلسه ای که از قبل برای جدا شدن آنها توسط دادگاه صورت داده شده است شرکت می کنند.

در این جلسه برگه ها و اسنادی را که قاضی تهیه کرده امضا کرده و آنها را به دفترخانه راهی می کنند تا به صورت کاملا قانونی و مسالمت آمیز از یکدیگر جدا شوند. البته باید بدانید که روند چنین طلاق هایی چون عامل مناقشه مالی و غیره وجود ندارد خیلی سریع تر از دیگر شیوه های جدایی است.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید طلاق توافقی نوعی جدا شدن است که زن و شوهر بر روی جدا شدن بدون این که از یک دیگر شکایتی کرده باشند به توافق رسیده اند. معمولا این شیوه از جدایی چون هیچ گونه شکایتی وجود ندارد خیلی سریع به نتیجه می رسد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه انواع طلاق به خصوص طلاق توافقی این آمادگی را دارد تا خدمات مشاوره ای و وکالتی خود را در اختیار شما زوج های جوان قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.