6 نکته مهم درباره قوانین درخواست طلاق از طرف زن

قوانین درخواست طلاق از طرف زن

قوانین درخواست طلاق از طرف زن

زمانی که یک زندگی کارش به درخواست طلاق از طرف زن می رسد یعنی این که یک مشکل بسیار بزرگ در میان است که دیگر نمی تواند شرایط موجود اطراف خودش را تحمل نماید و به همین دلیل به دادگاه رفته تا بتواند خود را رها نماید.

در قوانین مدنی کشور ایران حق طلاق به صورت پیش فرض با مرد می باشد و زمانی که درخواست طلاق از طرف زن به دادگاه ارائه شود باید همراه با شواهد و ادله کافی باشد تا بلکه بتواند قاضی را مجاب نماید تا حکم به جدایی اش دهد.

از آن جایی که سلامت اجتماع به پایداری نظام خانواده در جامعه ایران بستگی دارد دادگاه های مربوط به امور جدایی زوج ها بسیار سخت گیری می نمایند و اگر درخواست طلاق از طرف زن بدون هیچ دلیل و مدرکی باشد بررسی نخواهند کرد.

درخواست طلاق از طرف زن به این مفهوم است که دیگر توانایی ادامه دادن زندگی در این شرایط را ندارم و می خواهم راهم را جدا کنم، اما باید برای دادگاه به روشنی بیان کند که به چه دلیل قصد دارد چنین اقدامی را انجام دهد و یک خانواده را منحل نماید.

بحث سر این نیست که حق با زن نیست بلکه بحث این می باشد که باید دلیلی ارائه نماید که محکمه پسند باشد تا قاضی مجاب شود که حق با زن است تا برای حفظ جان یا آبروش حکم جدایی صادر کند تا دیگر در آن موقعیت استرس زا و خطرناک قرار نداشته باشد.

اگر چه حق طلاق در کشور ایران در اختیار مرد است ولی همیشه راه هایی وجود دارد که اگر زن از آنها استفاده نماید می تواند به راحتی درخواست جدایی اش را به سرانجامی برساند که خود او مد نظر دارد تا در مسیر بهتری برای زندگی کردن قرار بگیرد.

 برای دریافت خدمات مشاور از یک وکیل در تهران اینجا کلیک کنید.

قوانین درخواست طلاق از طرف زن
قوانین درخواست طلاق از طرف زن

6 نکته مهم درباره قوانین درخواست طلاق از طرف زن:

برای این که درخواست طلاق از طرف زن سریعتر به نتیجه برسد ضروری است که با قوانین مربوط به این امور به خوبی آشنایی داشته باشد. البته کتاب قوانین مربوط به خانواده موجود هست که می تواند مطالعه کند ولی ممکن است نتواند از قوانین به خوبی برای رفاه حال خود بهره ببرد.

بهترین گزینه ای که می تواند به یک زن کمک نماید تا بسیار سریع تر و راحت تر طلاق خود را به یک سرانجام مطلوب برساند یک وکیل با تجربه در امور مربوط به طلاق می باشد. این وکیل به خوبی قوانین را حفظ می باشد و می تواند به او کمک کند.

در حقیقت وکیل خانواده به این منظور وجود دارد که درخواست طلاق از طرف زن را با تجربیاتی که دارد به نحو احسن به سرانجام برساند و باعث شود تا از موقعیت بدی که در آن گیر افتاده است آزاد شده و در زندگی رو به جلو حرکت کند.

اثبات پرداخت نکردن نفقه از سوی مرد:

در حکومت اسلامی ایران وظیفه تامین مخارج خانواده و همسر با مرد می باشد و آن را تحت عنوان نفقه بیان می دارد. هر مرد باید ماهانه به همسر خود خرجی بدهد تا امورات زندگی به خوبی و خوشی پیش برود و مشکلی پیش نیاید.

اگر مرد نفقه ندهد و درخواست طلاق از طرف زن به دادگاه ارائه شود و به این مورد اشاره نماید زن با اثبات این نکته می تواند طلاق خود را حتی اگر مرد رضایت هم نداشته باشد از محضر دادگاه کسب نماید و به راه خود برود.

طبق قانون 1129 مدنی چنانچه مرد از دادن نفقه امتناع نماید دادگاه او را ملزم به این کار می نماید و اگر همچنان تمرد نماید او را جریمه کرده و می تواند حکم طلاق زن را به صورت غیابی به خاطر مصلحتش صادر نماید.

ترک کردن بدون دلیل زندگی توسط مرد:

طبق قانون 1130 مدنی اگر مردی زندگی را بدون دلیل و اطلاع زن ترک نماید و زن به مشقت و سختی بیفتد با استناد به این قانون درخواست طلاق از طرف زن می تواند ارائه شود و دادگاه بدون این که حتی مرد حضور داشته هم باشد می تواند حکم طلاق بدهد.

ترک کردن بدون دلیل در قانون مدنی تحت عنوان عسر و حرج خوانده می شود که می تواند دلایل زیادی داشته باشد که منجر به از دست رفتن حمایت مالی و روانی زن گردد. معمولا چنین مواردی را دادگاه به سرعت پاسخ می دهد و حکم صادر می نماید.

نقض شروط اضافه شده در قباله ازدواج توسط مرد:

زوج ها زمانی که قصد عقد دارند معمولا بر روی شرایطی با هم به توافق می رسند و بعضی از آن شروط را ضمن عقد در قباله ازدواج می آورند، اگر بعدها شرایطی که مرد قول داد را اجرا ننماید ممکن است با درخواست طلاق از طرف زن مواجه شود.

بسیار پیش آمده که نقض همین شروط توسط مرد و درخواست طلاق از طرف زن باعث بر هم خوردن یک زندگی که به مدت طولانی در جریان بود شد. در واقع شروطی که زیر قباله به آنها تعهد می دهید لازم اجرا است و زن می تواند آنها را مطالبه نماید و در صورتی که صلاح بداند طلاق بگیرد.

اثبات امنیت جانی نداشتن در دادگاه:

یکی از مواردی که اگر تامین نباشد دادگاه به درخواست طلاق از طرف زن خیلی زودتر از موعد رسیدگی می نماید به امنیت جانی بر می گردد. بعضی از مردها دست زدن دارند و این به هیچ عنوان در محضر دادگاه قابل قبول نیست و زن اگر به کمک پزشکی قانونی اثباتش کند به راحتی حکم طلاقش را از قاضی دریافت می کند و می تواند به راحتی خود را از آن شرایط وخیم و خطرناک خارج نمیاد.

قوانین درخواست طلاق از طرف زن
قوانین درخواست طلاق از طرف زن

مطالعه بیشتر: چک برگشتی چه عواقبی را رقم می زند؟ چطور از آن جلوگیری کنیم؟

اثبات فاسد بودن مرد در دادگاه:

بعضی از مردها هستند که فساد دارند و حتی ممکن است همسر خود را هم بخواهند در فسادهای خود همراه سازند. اگر چنین اتفاقی بیفتد و درخواست طلاق از طرف زن به دادگاه ارائه شود و این موارد را به اثبات برساند دادگاه به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد که در آن شرایط که ممکن است عفت و احترام زن به خطر بیفتد به زندگی در کنار یک آدم فاسد ادامه بدهد و قربانی شرایط شود.

مفقود الاثر بودن مرد:

یکی از مواردی که دادگاه به درخواست طلاق از طرف زن به سرعت پاسخ می دهد به شرایطی بر می گردد که نشانی از او ممکن است وجود نداشته باشد. این شرایط در گذشته در دوران جنگ یا سقوط هواپیما یا گم شدن ناگهانی به تعداد زیاد رخ داد که معمولا اگر چهار سال بگذرد و خبری نشود دادگاه حکم طلاق زن را در همان وضعیتی که مرد حضور ندارد صادر می نماید تا بتواند به زندگی اش برسد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید درخواست طلاق از طرف زن نیاز به ادله بسیار روشنی در دادگاه دارد تا به نتایج قابل قبولی ختم شود به همین منظور حضور یک وکیل مربوط به امور خانواده و طلاق می تواند برای رسیدن زن به حق و حقوقش مفید واقع شود.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه مسائل مربوط به خانواده این آمادگی را دارد تا درخواست طلاق از طرف زنان را با در اختیار گذاشتن یک وکیل با تجربه به یک نتیجه قابل قبول برساند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.