دعاوی غصب و تصرف چیست؟

دعاوی غصب و تصرف

مقدمه

اگر به دادگاه مراجعه کنید بخش بسیار زیادی از پرونده ها مربوط به دعاوی غصب و تصرف است، معمولا یک نفر زمین، خانه، ماشین یا مال دیگری را بدون این که حق این کار را داشته باشد به تصرف خود درآورده و موجب مناقشه میان طرفین شده است.

معمولا در چنین دعواهایی طرف غصب کننده بنا بر دلایلی دست به این کار زده و تصرف را حق عرفی خود دانسته است، معمولا در دعاوی غصب و تصرف اگر متهم دلایل محکمه پسندی نداشته باشد حکم استرداد اموال به صاحبش را دادگاه صادر خواهد نمود.

در صورتی که فرد محکوم در محضر دادگاه از بازگرداندن اموال به صاحبش خودداری نماید، دادگاه احکام شدید تری را صادر خواهد کرد تا از اصرار خود بر عمل اشتباهش دست بردارد و به حکم قانون تمکین نماید تا نظم اجتماعی بر هم نخورد.

توصیه می کنم برای آگاهی از شماره مشاور حقوقی لگاپین حتما روی لینک بزنید.

غصب و تصرف یعنی چه؟

وضعیتی است که در آن یک فرد یا نهاد قدرت اقدام به تصرف زمین یا ساختمانی می نماید، به طوری که از املاک، امتیازات، حقوق یا دیگر منافع اشخاص دیگر بدون اجازه بهره‌ مند شود، این جور دعواها اگر شاکی راه و چاه قانونی را نداند بسیار طولانی و فرسایشی خواهند شد.

دعاوی تصرف را معمولا می‌ توان در قالب های مختلفی مشاهده کرد. مثلاً یک نفر یک قطعه زمین را به زور می گیرد و آن را مورد استفاده قرار می دهد. همچنین این مفهوم می‌ تواند شامل مواقعی که یک فرد از حقوق یا دارایی‌ های معنوی کسی استفاده یا بهره‌ برداری می ‌کند نیز باشد.

معمولا قانون مدنی سعی می کند در جوامع از غصب و تصرف غیر مجاز جلوگیری کند تا جامعه دچار هرج و مرج نشود. اما در هر کشوری دعاوی غصب و تصرف قواعد و قوانین مربوط به خود را دارد و برای رفع این مشکلات بهتر است از وکیل استفاده شود.

دعاوی غصب و تصرف

انواع دعاوی غصب و تصرف:

این جور دعواها انواع و اقسام گوناگونی دارند که در ادامه برای آشنایی شما به بعضی از آنها خواهیم پرداخت که عبارتند از:

دعاوی غصب و تصرف زمین:

نوعی دعوای تصرف غیر مجاز است که در آن فرد مدعی می ‌گوید که زمینی که به او تعلق دارد به طریقی غیر قانونی توسط شخص دیگری تصرف شده است. در ادامه چند نوع دعوای غصب و تصرف زمین را جهت آشنایی تان مورد بررسی قرار می ‌دهیم.

دعوای تصرف زمین عمومی:

در این نوع دعوا، زمینی که عمومی است و به شهرداری یا دولت تعلق دارد به طریقی توسط اشخاص دیگری تصرف شده و به طور غیرمجاز توسعه یافته است و همین محل مناقشه دولت و آن اشخاص می باشد.

دعاوی غصب و تصرف زمین خصوصی:

در این نوع دعوا مدعی می ‌گوید که زمینی که متعلق به او بوده توسط شخص دیگری تصرف و مواردی مانند ساختمان‌ و سازه دیگر در آن احداث شده است. به عبارت دیگر، در اینجا فرد ادعا می ‌کند که او قبلاً دارای حق مالکیت زمین بوده و اکنون آن زمین از او سلب اختیار شده و شکایت می کند.

در هر یک از این حالات، لازم است بر اساس قوانین مربوطه، مدارک و شواهد لازم جمع آوری و به محضر دادگاه ارائه شود تا به موضوع دعوا به نحو مناسبی رسیدگی شود. برای اطلاعات بیشتر به منبع‌ های قانونی و مشاوران حقوقی متخصص مراجعه کنید.

دعاوی غصب و تصرف خانه:

دعاوی تصرف خانه زمانی به وقوع می‌ پیوندد که یک شخص یا یک گروه از افراد به صورت غیر مجاز در مالکیت خانه یا ملک فرد دیگری دخل و تصرف می‌ کنند. این نوع دعاوی ممکن است به عنوان تجاوز به عنف هم در مواردی مورد پیگیری قرار بگیرد که به نظر قاضی بستگی دارد.

در صورتی که شما مالک مستقیم خانه باشید و تصرف غیرقانونی رخ داده باشد می‌ توانید اقدامات حقوقی برای بازگشت خانه خود انجام دهید. اولین قدم برای اعلام تصرف غیر قانونی مراجعه به اداره پلیس محلی است تا گزارش تهیه کند بلکه اقدامات قانونی در ادامه صورت بگیرد.

همچنین در دعاوی غصب و تصرف خانه شما می ‌توانید از طریق یک وکیل حقوقی به صورت کاملا قانونی اقدام به پیگیری نمایید تا تمامی مراحل به درستی انجام شود و شما به حق خود برسید و بتوانید خانه را از دست فرد متصرف به صورت قانونی پس بگیرید.

اولین کاری که باید بکنید توقیف خانه است تا فرد متصرف نتواند برای فروشش اقدام نماید. بنابراین، بهتر است قبل از هر اقدامی، با یک وکیل متخصص در حقوق ملکی مشورت کنید و اطلاعات دقیق درباره قوانین مربوطه در این مورد را کسب کنید.

توصیه می کنم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی مجازات جعل اسناد ملکی به‌منظور کلاهبرداری در قوانین جدید  سر بزنید.

دعاوی غصب و تصرف

دعاوی غصب و تصرف خودرو:

در دعاوی غصب و تصرف خودرو فردی آگاهانه و با قصد غیر قانونی، خودروی دیگری را بدون اطلاع می رباید. این اقدام می‌ تواند شامل سرقت خودرو، انتقال خودرو بدون اجازه، تخریب خودرو، کلاهبرداری و تقلب در سند خودرو و یا اقدامات غیرقانونی دیگر باشد.

برای حل و رفع این دعاوی معمولاً بهتر است با استفاده از راه‌های قانونی پیش بروید. کارهایی که می توانید برای رسیدن به حقوق خود در این موارد انجام دهید عبارتند از:

اعلام موضوع به پلیس: اگر شاهد یا قربانی سرقت یا تصرف خودرو هستید، باید آن را به پلیس اعلام کنید. امکان دارد تحقیقاتی صورت بگیرد و خودروی شما سریعا پیدا شود.

پیگیری در دادگاه:

می‌ توانید با مراجعه به دادگاه اعلام دعاوی غصب و تصرف خودرو نمایید تا در صورت اثبات ادعای خود به وسیله مدارک دادگاه در این مورد تصمیم بگیرد.

توصیه می ‌شود قبل از اقدامات قانونی در این زمینه حتما با یک وکیل حقوقی با تجربه تماس بگیرید تا درباره روند دقیق موضوع شما را دقیقا راهنمایی نماید تا به حق قانونی خود برسید.

دعاوی غصب و تصرف پول نقد و طلا:

نوعی از دعاوی مالی است که مربوط به سرقت یا تصرف اموال یک شخص یا نهاد می باشد. در این گونه موارد شخص تصاحب کننده اموال مالک قانونی را به طور غیرقانونی تصرف کرده و پس نمی دهد. این قانون‌ شکنی ممکن است از راه‌ های مختلفی مانند سرقت مستقیم، جعل اسناد، پولشویی و اطلاعات دروغین برای به دست آوردن اطلاعات حساب بانکی شخص دیگر صورت بگیرد.

روش‌های حل و فصل این دعاوی ممکن است شامل رسیدگی قضایی، تفاهم ‌نامه‌ های جبران خسارت و تحقیقات مالی جنایی باشد. همچنین اگر به دادگاه این جرایم را اثبات کنید به راحتی خواهید توانست اموال خود را از او پس بگیرید.

قوانین و مقررات مرتبط با دعاوی مالی هر کشور ممکن است متفاوت باشد. در صورت بروز چنین موضوعی، بهتر است با وکیل مشورت نمایید تا به شما راهنمایی‌ های لازم را در مورد روند دعاوی غصب و تصرف مالی ارائه دهد.

دعاوی غصب و تصرف اموال دولتی:

دعاوی غصب و تصرف دولتی به مواردی اطلاق می ‌شود که فرد یا گروهی به طور غیرقانونی و غیراخلاقی از اموال دولتی به نفع خود بهره ببرند. معمولا شامل ملک‌ ها، زمین ‌ها، پروژه‌ های همکاری، شرکت‌ ها و موسسات دولتی و سایر منابع عمومی می باشد. این دعاوی معمولا بیشتر در دو حیطه حقوقی و اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار می‌ گیرند.

ابعاد حقوقی:

این نوع دعاوی غصب و تصرف شامل قوانین و ضوابطی است که به دولت حق حفاظت از اموال تحت امر خود را که مالکش تمام مردم آن کشور هستند می دهد، در صورتی که زد و بندی صورت بگیرد و این اموال زیر قیمت به اشخاص یا شرکت های شخصی واگذار شود می تواند به صورت قانونی برای پس گیری آنها اقدام نماید.

ابعاد اجتماعی:

در بعد اجتماعی اصول و ارزش‌های اجتماعی و اخلاقی مهم است و اگر به عنوان مثال، یک شخص از طریق فساد و فیشینگ‌ ها به یک ملک دولتی دسترسی یابد امکان ضربه به اعتماد عمومی مردم نسبت به دولت وجود دارد. معمولا در این جور مسائل که سازمان یافته هستند جرایم افراد تحت عنوان افساد فی الارض بسیار سریع مورد بررسی قرار می گیرند.

به طور کلی، دعاوی غصب و تصرف دولتی نشان از فساد کلان در بدنه یک سیستم است و بهترین کار مقابله با آن است. مراجع قضایی و نهادهای ذی‌ ربط معمولا این جور موارد را که با جریحه دار شدن اذهان عمومی همراه است سریع تر و خارج از نوبت بررسی می کنند تا اعتماد عمومی زودتر برگردد.

در دعاوی غصب و تصرف بهتر است که از یک وکیل آگاه و خردمند بهره ببرید تا در وقت و هزینه هایتان در امور مربوط به دادرسی صرفه جویی گردد، افرادی که معمولا از وکیل یا مشاور بهره می برند به نتایج بهتری در محضر دادگاه دست پیدا می کنند.

 

در آخر لازم به ذکر است که شرکت حقوقی لگاپین در زمینه مسائل مربوط به دعاوی غصب و تصرف آمادگی دارد تا از حقوق موکلان خود به نحو احسن در برابر قانون دفاع نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.