نکات طلایی برای نحوه دریافت اخذ پایان کار ساختمان

دریافت اخذ پایان کار ساختمان

هر سازه هایی که در حوزه شهری توسط پیمانکاران ساخته می شود نیاز به اخذ پایان کار ساختمان دارد، این پایان کار اگر وجود نداشته باشد سازندگان نخواهند توانست سازه ای را که ساخته اند بعد از فروش سند زده و به خریدار منتقل نمایند.

برای این که اخذ پایان کار ساختمان برای سازندگانش ممکن شود نیاز است تا نکاتی توسط آنها مورد توجه قرار بگیرد، رعایت کردن این نکات کمک خواهد کرد تا واحد مربوط به صادر کردن پایان کار بدون هیچ مشکلی در اسرع وقت آن را تحویل متقاضی دهد.

در ادامه برای این که با نکات اخذ پایان کار ساختمان آشنایی پیدا کنید آنها را برای شما خواننده عزیز و گرامی نام می بریم و تا جایی که متن به ما اجازه و فرصت بدهد توضیحاتی را در موردشان ارائه خواهیم نمود تا بر آگاهی شما افزوده گردد.

 

نکات طلایی برای دریافت پایان کار ساختمان:

برای کسب و اخذ پایان کار ساختمان نکات زیادی وجود دارد که اجرا کردنشان کمک خواهد کرد تا بدون هیچ مشکلی بتوانید آن را در اسرع وقت کسب کنید، از آنجایی که متن ما کوتاه است به مهم ترین نکات در این زمینه اشاره می کنیم بلکه شاید روزی به کارتان بیاید.

حضور مالک ساختمان الزامی است:

زمانی که کار ساخت و ساز به پایان رسید و قصد اخذ پایان کار ساختمان را از اداره مربوطه دارید ضروری است که به عنوان مالک در انجام این پروسه ها حضور داشته باشید و اقداماتی را صورت دهید.

البته بعضی از افراد که وقت برای دنبال کردن و گرفتن اخذ پایان کار ساختمان را ندارند اقدام به استخدام وکیل می کنند و با وکالتی که به او می دهند تمامی مراحل بدون هیچ مشکلی به جلو پیش می رود تا بعدها سند حاضر شده و به دستتان برسد.

طبق مجوز ساخت و ساز کنید:

معمولا پیمانکاران یا سازندگان ساختمان برای این که بتوانند اقدام به ساخت کنند از قبل مجوز کسب می کنند و طبق آن هر میزان طبقه یا متراژی که به شهرداری تعهد داده اند را باید بسازند.

اگر طبق مجوز رفتار نکنند در زمان اخذ پایان کار ساختمان بازرسان مچشان را خواهند گرفت و تخلفاتشان به واحد ساخت و ساز شهرداری خواهد رسید، در صورت تخلف قطعا محکوم به جریمه های سنگینی خواهند شد و بهتر است که این مورد را دقیقا در نظر بگیرید و اجرا نمایید.

به محکم سازی ساختمان توجه داشته باشید:

یکی از مواردی که معمولا بعضی از پیمانکاران کلان در آن تخلف می کنند توجه به مقاومت ساختمان است، معمولا در اسکلت بندی این تخلفات صورت می گیرد و آن مقداری که باید لوازم به کار ببرند نمی برند تا براشان ساخت و ساز صرفه بیشتری داشته باشد.

این جور تخلفات چون با جان انسان ها سروکار دارد معمولا توسط بازرسان بسیار سخت گیری می شود، در صورتی که این چنین عمل کرده باشید اخذ پایان کار ساختمان ممکن نخواهد بود و مجبورتان خواهند کرد تا مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد را ابتدا حل نمایید.

نداشتن شاکی شخصی:

از دیگر مواردی که در اخذ پایان کار ساختمان معمولا مورد توجه قرار می گیرد بدون شاکی بودن سازه است، به طور مثال اگر ملکی را بسازید که بر روی مالکیت زمینش یا دیگر موارد از شما توسط اشخاص یا سازمان ها شکایت شده باشد باید مشکل را رفع نمایید.

معمولا قبل از اخذ پایان کار واحدی که باید آن را صادر نماید به این مورد توجه می نماید، یعنی از همه جا استعلام می گیرد تا هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد، اگر مشکلی بعد از اخذ به وجود بیاید سازمان مربوطه مجبور می شود پاسخگو باشد برای همین سخت گیری می کند.

 برای آگاهی نسبت به تنظیم قرارداد ما حتما روی لینک بزنید.

Receive the completion of the building work
Receive the completion of the building work

طبق نقشه ای که داده اید ساخت و ساز کنید:

یکی از مسائلی که برای بسیاری از افراد در زمان اخذ پایان کار ساختمان مشکل به وجود می آورد به ساخت و ساز نکردن طبق نقشه ای است که قبلا مجوز گرفته اند و آن را به شهرداری ارائه داده اند.

در صورتی که چنین مشکلی پیش بیاید مجبور خواهید شد تا نقشه جدید را برده و ثبت نمایید، ضمنا به خاطر تخلف در این مورد جریمه هم خواهید شد و کارتان بیشتر از آن چیزی که فکرش را میکنید زمان خواهد برد تا پایان کار اخذ شود.

طبقه مازاد بر مجوز نسازید:

یکی از تخلفاتی که می تواند اخذ پایان کار ساختمان را به تاخیر بیندازد به ساخت طبقات مازاد بر می گردد، شهرداری معمولا برای هر منطقه طرح هایی دارد و طبق آن مجوز ساخت می دهد، زمانی که شما مازاد بسازید قوانین آنها را نقض کرده اید.

معمولا تعداد طبقات ربط به میزان ترافیکی دارد که کارشناسان شهری برای آن منطقه در نظر گرفته اند و در صورتی که تخلف کنید اخذ پایان کار ساختمان شما به کمیسیون تخلفات ارجاع داده خواهد شد که معمولا جریمه های سنگینی برایتان در نظر خواهند گرفت و در مواردی هم حکم به تخریب سازه مازاد خواهند داد.

نمای کار را قبل از اقدام در این زمینه حتما تکمیل کنید:

در گذشته برای اخذ پایان کار ساختمان نیازی به تکمیل نما نبود، ولی طبق قانونی که بعدها تصویب شد به تمامی سازندگان ساختمان اعلام شد برای گرفتن پایان کار حتما باید نما را کامل کنند.

بعضی از ساختمان ها سال ها مجوز پایان کار می گرفتند ولی نمای ساختمان را کامل نمی کردند و این موجب زشتی ظاهر شهر میشد، شهرداری برای این که ساختمان ها تمیز تر به نظر برسد این قانون را تصویب کرد تا افرادی که اخد پایان کار ساختمان می نمایند همه جوره کارشان به اتمام رسیده باشد و به ساختمان نیمه کاره چنین مجوزی اعطا نگردد.

هزینه اخذ پایان کار ساختمان:

معمولا واحدی که در شهرداری اقدام به صادر کردن این مجوزها می کند به مواردی مثل مقدار متراژ ساختمان و نوع کاربردش یعنی تجاری یا مسکونی توجه می کند و بر آن اساس هزینه ای را از سازندگان دریافت می دارد.

معمولا هزینه اخذ پایان کار ساختمان تجاری بسیار بیشتر از ساختمان مسکونی است، دلیلش هم به قیمت ملک های تجاری بر می گردد و مجوزی که دولت برای کسب و کار اعطا می نماید، معمولا ملک هایی که موقعیت خوبی دارند این مجوز را کسب می کنند تا این کاربرد سوای از ارزش افزوده قابلیت استفاده برای صاحبش را نیز داشته باشد.

مطالعه بیشتر: 0 تا 100 تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ

Receive the completion of the building work
Receive the completion of the building work

از کجا بفهمیم که ساختمانی پایان کار دارد یا ندارد؟

برای این که پی ببرید سازنده ای اخذ پایان کار ساختمان را به اتمام رسانده یا نرسانده است با توجه به الکترونیک شدن همه چیز می توان از طریق سایت شهرداری مربوط به شهری که ملک آنجا ساخته شده است اقدامات لازم را صورت داد و استعلام کرد.

در گذشته هم که چنین سایتی نبود افراد برای کسب چنین اطلاعاتی به واحد ساخت و ساز شهرداری یا بنیاد مسکن مراجعه می کردند تا با خیال راحت اقدام به خرید نمایند، اگر چنین نکاتی مورد توجه قرار نگیرد ممکن است گیر کلاهبرداران بیفتید و سرمایه تان بر باد برود.

 

اگر نسبت به اخذ پایان کار ساختمان اطلاعات کافی را ندارید و یا این که فرصتش را نمی کنید تنها کافی است کار را به شرکت هایی که این جور مجوزها را پیگیری می کنند بسپارید، این شرکت ها افرادی در اختیار دارند که به این موضوع اشراف کامل داشته و کارهایتان را سریعا راه اندازی می نمایند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت حقوقی لگاپین با سالها تجربه در زمینه اخذ پایان کار ساختمان آمادگی دارد تا وکالت شما پیمانکاران و سازندگان عزیز را بر عهده بگیرد، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.