0 تا 100 تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ

تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ

متاسفانه میزان جرائم در حوزه انتقال سند بسیار زیاد است و دولت برای این که جرائم و کلاهبرداری‌ های مربوط به قولنامه کاهش یابد، تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ را برای آسایش مردم و تسریع کارها در ادارات مختلف دولتی و کاهش کاغذ بازی سالهاست در دستور کار قرار داده است.

در گذشته که سند به صورت منگوله دار بود کلاهبرداران با جعل کردنش به صورت حرفه ای میتوانستند معاملاتی را به وسیله آن صورت دهند و موجب دردسر برای دیگران شوند اما با سند جدید این مشکلات به حداقل کاهش پیدا کرده است.

برای این که بیشتر با سند تک برگ و دفترچه ای آشنا شوید ابتدا در مورد هر کدام مجزا توضیح خواهیم داد و سپس نحوه تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ را صفر تا صد برایتان خواهیم گفت تا در صورت نیاز بدانید به چه صورت عمل کنید.

 برای آگاهی نسبت به تنظیم قرارداد ما حتما روی لینک بزنید.

Converting a notebook document to a single sheet document
Converting a notebook document to a single sheet document

سند تک برگ چیست؟

قبل از این که در مورد تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ توضیح دهیم لازم است تا با هر یک از آنها به صورت جداگانه آشنایی پیدا کنید، آشنایی در مورد هر کدام از این اسناد کمک خواهد کرد تا در زمان انجام معامله و سند زدن بدانید که با چه چیزی طرف هستید.

سند تک برگ نوعی سند است که شکل و شمایل مخصوص به خود را دارد و بعد از سال 90 به این صورت درآمده است تا جلوی بسیاری از عملیات های کلاهبرداری را بگیرد، این سند جایگزین سند منگوله دار بوده و بیش از ده سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

ضمنا این سند فاقد منگوله سربی است و با هر بار انتقال سند از سوی سازمان تعویض می گردد، بنابراین هر بار که شما معامله کنید یک سند تک برگ به دستتان میرسد، البته سند قدیمی نیز باید به مالک تحویل داده شود تا تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ توسط اداره ثبت انجام شود.

از ویژگی های مهم این سند می توان به درج نقشه محل و موقعیت ملک در مقیاس یک دو هزارم در قسمت پایینی آن به صورت واضح و قابل مشاهده اشاره کرد، این ویژگی کمک می کند تا به راحتی بتوان موقعیت ملک را در کمترین زمان ممکن پیدا کرد.

سند دفترچه ای چیست؟

تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ تا حد بسیار زیادی کمک کرده تا کارهای اداری ساده تر و سریع تر به جلو پیش برود، سند دفترچه ای همان طور که از عنوانش مشخص می باشد یک نوع دفترچه معتبر است که سال ها به عنوان سند املاک در کشور مورد استفاده قرار می گرفت.

این سند به وسیله نخ و تکه ای سرب از طرف سازمان ثبت اسناد تا قبل از سند تک برگ برای مالکان صادر می شد، نام دیگر این سند به واسطه همان سرب، سند منگوله دار است که موجب می شد تا نزد دارندگانش از اعتبار بالایی برخوردار باشد.

اگر سندی فاقد این منگوله می بود بی اعتبار می شد و دارنده آن باید مجددا اقدام می کرد تا سندی به این صورت دریافت کند، در زمان معاملات نیز به این ویژگی توجه می کردند تا مشکلی پیش نیاید، ویژگی مهم این دفترچه این بود که نقل و انتقالات به صورت دستی در آن ثبت می شد.

تقریبا بیش از ده سالی شده که دیگر چنین سندی از طرف اداره ثبت صادر نمی شود و کسانی که چنین سندی دارند باید تبدیل به سند تک برگ نمایند، برای این کار نیاز به طی کردن مراحلی است که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

مطالعه بیشتر: قرارداد اجاره نامه

نحوه تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ:

برای تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ لازم است تا با مراحل انجام آن آشنایی داشته باشید، در ادامه این مقاله قصد داریم تا این فرآیند را برای شما شرح دهیم تا در صورت نیاز بدانید که به چه صورت عمل کنید و به نتیجه مطلوب برسید.

تهیه مدارک:

برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ نیاز است که مدارک لازم را در این زمینه تهیه نمایید، بعضی از افراد برای این که بدانند چه مدارکی برای تبدیل لازم است به اداره ثبت سند و اسناد مراجعه می کنند تا لیستش را تهیه نمایند.

امروزه با توجه به این که تکنولوژی رشد کرده است دیگر برای دانستن مدارک مورد نیاز برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ نیاز نیست که حضوری مراجعه نمایید، بلکه با مراجعه به وب سایت سازمان میتوان نسبت به این موارد آگاهی دقیق پیدا کرد.

در دنیایی زندگی می کنیم که وقت اهمیت دارد و بهتر است از روش هایی بهره ببرید که سریع تر به کارهایتان در هر زمینه رسیدگی نمایید، بعد از تهیه مدارک لازم باید آنها را به سازمان مربوطه ببرید و بقیه اقدامات را با راهنمایی کارشناسانی که حضور دارند صورت دهید.

در صورتی که اشخاص در اولین مراجعه به سازمان مدارک مورد نیاز را همراهشان داشته باشند، مسلما در وقت و هزینه صرفه جویی می کنند و بسیار سریع تر می توانند تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ را انجام دهند و به سراغ کارهای دیگرشان بروند.

بعد از این که مدارک را تهیه کردید و به اداره ثبت انتقال دادید کارشناسان ابتدا آنها را دقیقا بررسی می کنند تا هیچ گونه مشکلی وجود نداشته باشد تا بتوانند تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ را برای شما در اولویت انجام قرار دهند.

۰ تا ۱۰۰ تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ
۰ تا ۱۰۰ تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ

در زمان مراجعه برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ ضروری است که اصل و کپی مدارک را به همراه داشته باشید، کپی مدارک لای پرونده خواهد رفت و مدرک اصل برای مطابقت دادن است تا احتمال هیچ تقلبی وجود نداشته باشد. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

* آدرس و کد پستی ملک

* اصل فیش های پرداختی برای تبدیل

* برگه استعلام سند

* اصل و کپی قبض تلفن مالک

* کروکی دقیق آدرس ملک

* ارائه اصل پایان کار شهرداری

* اصل سند دفترچه ای

* ارائه گواهی تسویه حساب با سازمان تأمین اجتماعی در صورت تجاری بودن کاربری ملک

زمانی که تمامی این مدارک به همراه کپی شان در اختیارتان بود و کارتان در دفتر ثبت تمام شد، در ادامه به دفتر اسناد رسمی مراجعه می نمایید، آنجا فرم تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ را دریافت و به عنوان متقاضی این کار پرش می نمایید.

در صورتی که قبل از این کار ملک را در بنگاه قولنامه کرده باشید باید ابتدا مراحل انتقال سند به خریدار را انجام دهید و در مرحله بعدی اقدام به تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ نمایید تا کارها ردیف پشت سر هم بدون مشکل انجام شود.

معمولا اداره ثبت یک سری موارد را استعلام می کند تا ملک دچار مشکلاتی مثل عدم فروش یا در گرو بانک نباشد، در صورتی که چنین مشکلاتی در میان نباشد بعد از دو روز تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ محقق می شود.

دریافت گواهی پایان کار:

یکی از مراحلی که باید برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ طی شود ارائه گواهی پایان کار شهرداری می باشد، شهرداری معمولا برای صادر کردن این گواهی بهایی را با توجه به تجاری یا مسکونی بودن ملک تعیین می کند و پس از پرداخت اگر مشکل دیگری در میان نباشد گواهی را برایتان صادر خواهد کرد.

مراجعه به اداره پست:

بعد از این که تمامی این مراحل به درستی صورت گرفت و مدارک به دست اداره ثبت رسید و هزینه های مربوط به تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ و ارسالش از شما دریافت شد، بعد از آماده شدن آن را به اداره پست نزدیک به محدوده شما یا آدرس محل سکونتتان ارسال می کند تا با ارائه مدارک هویت بتوانید سند را دریافت نمایید و از مزایای در اختیار داشتنش بهره مند شوید.

اگر چه برای تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ باید از هفت خان رستم رد شوید ولی با توجه به هولوگرام و موارد امنیتی جدیدی که بر روی آن اعمال شده است احتمال جعل کردنش صفر است و دیگر نیاز نیست نگرانی ای بابت این مورد داشته باشید.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت حقوقی لگاپین با سالها تجربه در زمینه تبدیل سند دفترچه ای به تک برگ و مواردی از این دست آمادگی دارد تا خدمات مشاوره و وکالتی خود را به شما عزیزان ارائه نماید، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.