بهترین روش وصول انواع چک را بدانید!

وصول انواع چک

وصول انواع چک

یکی از مباحثی که امروزه ضرورت دارد تا تمامی اهالی بازار و کاسبان از آن اطلاع دقیق داشته باشند به قوانین و مقررات صدور و وصول چک بر می گردد. اگر کاسب این مقررات را نداند احتمال دارد در زمان کارش به مشکل برخورد کند.

چک یکی از مواردی است که زمان گذشته تا به امروز محل بسیاری از مناقشات بین شرکا و حتی دیگر افراد بازار بوده است. در واقع این برگه اگر در دست یک آدم نااهل باشد می تواند اقدام به خرید اجناس زیادی کرده و بعدا با پاس نکردن چک مشکلاتی را به وجود بیاورد.

چه بسیار زندگی ها و کاسبی ها که به خاطر همین چک های برگشتی و بلا محل دچار بحران شده و از هم پاشیده است. به همین منظور کاسب کارها باید در زمان دریافت چک دقت کنند از چه کسی دارند آن را دریافت میکنند، اگر از یک آدم نامعتبر چک قبول کنند بعدا زمان وصول چک به مشکل می خورند.

اگر کاسب کاری چک مشکل دار دریافت کرد و نمی داند که چطور باید آن را نقد نماید بهترین راه این می باشد که به یک وکیل خبره مراجعه نماید. وکلایی که در این موضوع فعالیت دارند به خوبی با قوانین وصول چک آشنایی دارند و می دانند که باید به چه صورت رفتار نمایند تا پاس شود.

معمولا استفاده از وکیل در پرونده ها کلان که وصول چک به مشکل خورده است نه تنها گره مشکلات را خیلی سریع تر باز می نماید بلکه به موکلش این اطمینان را می دهد که تمامی مراحل کار به درستی صورت پذیرفت تا در محضر قانون به حقوق پایمال شده خود دست پیدا کند.

وصول انواع چک
وصول انواع چک

چک چیست؟

برگه ای کاغذی یا الکترونیکی است که به ازای مبلغی که بر روی آن توسط صاحبش نوشته شده است در بانک موجودی دارد و کسی که آن را در دست دارد می تواند برود از بانک دریافتش کند. مهم ترین نکته ای که همیشه در وصول چک اهمیت دارد به تاریخ و رقم رویش بر می گردد که معمولا خود صاحب چک آن را دقیق پر می نماید تا قابل دستکاری نباشد که مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

جهت کسب شماره وکیل در تهران برای کسب نتایج موفقیت آمیز در پرونده های حقوقی خود از طریق این لینک اقدام کنید.

بهترین روش وصول انواع چک:

تجربه نشان داده است که کاسبان و بازاریان هر چه بیشتر با انواع چک و قوانین مربوط به آن آشنایی داشته باشند احتمال کمتری دارد که در تجارت خود به مشکل برخورد کنند.

روش وصول چک عادی:

به طور کل برای وصول چک عادی باید به بانک مراجعه کرد ولی بسیار ضرورت دارد که با قوانین مربوط به آنها آشنایی داشته باشید. در واقع آگاهی از قوانین تضمین کننده رسیدن به حق و حقوقی که دارید می باشد و نباید از دانستنشان غفلت کنید.

چک بدون تاریخ:

طبق قوانین وصول چک اصلا محل اشکال است که چکی را بدون تاریخ تحویل کسی بدهید ولی متاسفانه چنین موردی بین بازاری ها هست و بسیاری از مشکلات حوزه چک که به شکایت ختم می شود در این مورد است. طرف چک داده ولی تاریخ نزده و نفری که چک دستش بوده تاریخ را بدون هماهنگی زد و پول را دریافت کرد و مشکلات شروع شد.

چک سفید امضا:

یکی از بزرگ ترین و اشتباه ترین چک هایی که گاها در بازار دست به دست می شود و زمینه ساز بسیاری از مشکلات مربوط به وصول چک می باشد نوع سفید آن است. فرد بدون درج کردن رقمی چک را تقدیم می نماید و بعدا رقمی عجیب بر روی آن درج می کنند که همین خود زمینه ساز مشکلات بسیاری در میان بازاریان می شود.

چک صیادی:

این مدل از چک در واقع نوعی فرمت یک پارچه است که بانک مرکزی به همه بانک ها اعلام کرده است تا مشخصاتی را بر روی چک های خود اعمال نمایند تا از طریق سامانه چکاوک قابل رصد و تایید باشد تا افراد بدانند از فردی که دارند چک دریافت می نمایند چقدر اعتبار دارد.

چک تایید شده:

بعضی از افراد از اعتبار بالایی نزد بانک برخوردار هستند و معمولا برای این که بانک به آنها خدمات بدهد حاضر می شود تا یک سقف مشخصی اگر حتی در حسابشان پول نباشد هم وصول چک آنها را برای مشتریان تضمین نماید تا باعث اعتبار بیشترشان در بازار شود.

روش وصول چک بانکی رمز دار:

در این مدل از چک بانک رمزی را بر روی چک ها درج می نماید تا در صورت مراجعه افراد برای دریافت این چک در دیگر بانک ها میزان معتبر بودن آن را تایید کرده باشد تا بدین صورت جعلی بودن یا نبودن آنها مشخص شود. این نوع از چک قابلیت دریافت نقدی ندارد و به حساب منتقل می شود، همچنین قابل انتقال به غیر نیست.

روش وصول چک بانکی برگشت خورده:

بسیاری از چک هایی که توسط افراد به هم دیگر داده می شود زمانی که باید برداشت شود از حسابشان موجودی ندارد و تا زمان اداری اگر پول در حساب نرود بانک اقدام به برگشت زدن آن می کند و بدین صورت اعتبار حساب صاحب چک زیر سوال می رود.

افرادی که چکشان برگشت می خورد در آینده برای گرفتن دست چک به مشکل میخورند و معمولا افرادی که چک را در دست دارد اگر نتواند مسالمت آمیز آن را نقد نماید متوسل به قانون  می شود و با محکوم کردن او وصول چک را ممکن می سازد.

وصول انواع چک
وصول انواع چک

مطالعه بیشتر: مجازات انتشار عکس‌ نامتعارف در‌فضای مجازی چیست؟

روش وصول چک بانکی بلامحل:

یکی از مواردی که بسیار در بازارهای تجاری پیش می آید چک بلامحل است، کاسبانی که دلیلش عمدتا سابقه افراد را زمان دریافت چک مد نظر قرار نمی دهند چنین چک هایی به دستشان می افتد که وصول کردنشان بسیار پر دردسر بوده و زمان می برد.

چنین چک هایی معمولا توسط افراد شارلاتان و کلاهبردار به کاسبان داده می شود و مال و اموالی را از آن در قبالش دریافت می دارند. زمانی که چنین چکی به دست کاسب بیفتد هیچ چاره ای نخواهد داشت که با گرفتن وکیل و انجام اقدامات قانونی شاید بتواند به حق خود برسد.

به این دلیل گفتیم شاید بتواند به حقش برسد چون بسیاری از این چک ها که محل مناقشه شده و به دادگاه های مالی ارجاع داده می شود به هیچ نتیجه قابل قبولی نمی رسند. فرد چک دهنده گیر می افتد ولی پول را خورده و چیزی عملا دست کاسب را نمی گیرد، به همین دلیل بهتر است که افراد در زمان وصول چک به این نکات توجه لازم را کنند تا در دامشان نیفتند.

روش وصول چک بانکی مسافرتی:

در گذشته افرادی که در یک بانک حساب داشتند چنین چکی برایشان صادر می شد و به جای پول نقد در سفر از آن بهره می بردند ولی امروزه با وجود کارت های هدیه و اعتباری دیگر این روش منسوخ شده است و کسی از آن بهره نمی برد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید چک دارای انواعی می باشد و وصول چکی که برگشت خورده یا بلامحل است نیاز به دانستن قوانین مربوط به آن می باشد. از آن جایی که افراد از چنین اطلاعاتی آگاهی ندارند می توانند با مراجعه به یک وکیل خبره کارها را تسهیل نمایند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه مسائل مالی این آمادگی را دارد تا با ارائه خدمات مشاوره ای و وکالتی به شما کاسبان و بازاریان عزیز کمک نماید تا چک های برگشتی یا بلامحلی که دریافت داشتید را وصول نمایید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.