نشان تجاری چیست؟ نحوه ثبت علامت تجاری

نشان تجاری

نشان تجاری 

از گذشته تا به امروز همواره شرکت های تجاری به دنبال راه هایی بوده اند تا بدین طریق بسیار بهتر بتوانند برای مشتریان خود جلب توجه نمایند. یکی از راه هایی که در این امر به آنها کمک شایانی کرده است نشان تجاری یا لوگوی گرافیکی می باشد.

نشان تجاری معمولا توسط گرافیست به صورتی طراحی می شود که از جذابیت بصری و مفهومی بالایی برخوردار باشد. مشتریان این نشان را هر کجا که ببینند خیلی زود و سریع به یاد خدمات شرکتی (ثبت شرکت) می افتند که قبلا از آن بهره برده بودند.

در واقع نشان تجاری نوعی تبلیغات و برند سازی است که بر روی نگاه و جلوه بصری مشتری کار می کند. بیشتر اطلاعاتی که ما آدم ها از محیط اطراف دنیای خودمان به دست می آوریم از طریق چشم های ما می باشد، در حقیقت اگر لوگو به خوبی طراحی شود اطلاعات زیادی به مشتری می دهد.

امروزه شرکت های زیادی برای خود نشان تجاری طراحی می کنند و برای این که لوگوی شما خاص باشد باید به سراغ گرافیستی بروید که در این کار تجربه بسیار بالایی دارد و می تواند به نحوی آن را طراحی کند که با نشان جای دیگر مشابه نباشد.

معمولا شرکت ها بعد از این که نشان تجاری را با توجه به محتوای شرکت خود توسط گرافیست طراحی کردند به سراغ ثبت کردن آن در وزارت صنعت و معدن می روند تا دیگر کسی اجازه نداشته باشد از این نشان برای کارهای مربوط به تجارت خود بهره ببرد.

ثبت کردن نشان تجاری راه و روش خود را دارد و معمولا شرکت هایی که با نحوه ثبت کردن آن آشنایی ندارند به سراغ یک شرکت حقوقی می روند که در کنار خدمات دیگرش این نوع خدمات را هم برای آسودگی خاطر مشتریانش ارائه می دهد.

برای این که یک نشان تجاری در وزارت صنعت و معدن ثبت شود باید از قواعد و قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران تبعیت نماید و هیچ گونه تعارضی با منافع ملی و دینی نداشته باشد. اگر به این صورت باشد به راحتی مجوز را دریافت خواهد کرد.

همچنین زمانی که لوگوی طراحی شده را برای مجوز ارائه می نمایید وزارت صنعت و معدن بررسی می نماید که لوگو اختصاصی باشد، یعنی این که اگر لوگو قبلا توسط جایی مورد بهره برداری قرار گرفته باشد مجوز لازم را برای فعالیت کسب نخواهد کرد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در طراحی لوگوها وجود دارد به اختصاصی بودنشان بر می گردد. در حقیقت لوگویی که مشابه جای دیگر طراحی شود ممکن است به منظور سوء استفاده کردن از آن شرکت باشد که وزارت صنعت و معدن به هیچ عنوان چنین اجازه ای را نخواهد داد.

نشان تجاری
نشان تجاری

نشان تجاری چیست؟

نوعی نشان یا لوگو است که به صورت گرافیکی تهیه می شود تا بدین طریق یک تجارت بتواند خود را در ذهن مشتریانش بیشتر از قبل جا بیندازد. در واقع این نشان باعث می شود تا مشتری هر جا که آن را مشاهده کند پی محتوای درونی و فعالیتی که آن شرکت دارد ببرد و اگر نیاز به آن داشت به سراغش خدماتش برود.

معمولا لوگویی که توسط گرافیست طراحی می شود ممکن است عدد، عکس و هر چیزی را که فکرش را بکنید باشد. امروزه طراحان لوگو به وسیله نرم افزارهای حرفه ای به آسانی آنها را به صورت سه بعدی برای محیط های الکترونیکی طراحی می کنند تا لوگو مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

چرا نشان تجاری اهمیت دارد؟

نشان تجاری از این جهت مورد توجه است و اهمیت دارد که مشتری با مشاهده کردنش پی به فعالیت های شرکت می برد و در واقع این موارد برایش یادآوری می شود. همچنین لوگو اگر خوب طراحی شود کمک می کند تا میزان درآمد شرکت بیش از گذشته افزایش پیدا کند.

همچنین تاجران از لوگو استفاده می کنند تا در میان صدها شرکت رقیب خود به نحو بهتر و شایسته تری برای مشتریان خود قابل شناسایی باشند. قابل شناسایی بودن شرکت موجب می شود تا در صورت نیاز به خدمات مشتریان شرکت به سراغ خدمات رقبا نروند.

نحوه ثبت علامت تجاری:

برای این که نشان تجاری به مرحله کاربردی شدن برسد ابتدا باید مراحلی چند طی شود تا ثبت گردد. معمولا شرکت ها سرشان شلوغ است و حوصله دردسرهای مربوط به این امور را ندارند و آن را به شرکت های حقوقی می سپارند تا کارها سریعتر انجام شود.

طراحی لوگو به دست گرافیست:

قبل از این که هر شرکتی به دنبال ثبت کردن نشان تجاری خود برود ابتدا باید توسط فردی که در این زمینه تجربه دارد طراحی گردد. تجار معمولا به سراغ شرکت هایی می روند که این خدمات گرافیکی را ارائه می دهند و تجربه کافی را دارند تا لوگو را به نحوی طراحی نمایند که با واقعیت های تجاری آنها منطبق باشد.

تایید لوگو توسط مدیران شرکت تجاری:

بعد از این که نشان تجاری طراحی شد برای مدیران شرکت به نمایش در می آید تا با مشاهده کرنش به این نتیجه برسند که آیا در شان و منزلت شرکتشان هست یا نیست. اگر مدیران آن را تایید کردند بقیه کارهایی که باید صورت پذیرد تا ثبت گردد توسط افراد مربوط انجام خواهد شد.

نشان تجاری
نشان تجاری

صفر تا صد ثبت تغییرات شرکت

تهیه مدارک مورد نیاز به منظور ثبت:

بعد از این که لوگو تایید شد مدیران باید تمامی مدارک شرکت، کپی شناسنامه، کارت ملی و غیره را که برای ثبت کردن در وزارت صنعت و معدن مورد نیاز است گردآوری کنند و به شرکت حقوقی ای که دارد کارهای مربوط به ثبت را پیش میبرد ارائه نمایند. بعد از این که مدارک را تحویل دادند بقیه کارها بر عهده آنها می باشد و شاید در نهایت یک جلسه برای امضا کردن مدارک و تاییدشان مجبور باشند به دفترخانه مراجعه نمایند تا وجه قانونی کار مستحکم شود.

درخواست ثبت به وزارت صنعت و معدن:

بعد از طی تمامی آن مراحل برای ثبت نشان تجاری نوبت به درخواست دادن به وزارت صنعت و معدن می رسد. معمولا این قسمت کار از بقیه امور کمی بیشتر طول می کشد چون باید وزارت صنعت تایید نماید که این نشان طراحی شده به هیچ عنوان کپی نیست که همین منابع اطلاعاتی بسیار وسیع خود را می طلبد تا تاییدهای لازم توسط این وزارتخانه به شرکت های درخواست کننده داده شود.

در نهایت چاپ در روزنامه های رسمی:

معمولا بعد از این که نشان تجاری توسط وزارت صنعت و معدن تایید شد شرکت ها باید آن را در روزنامه های کثیر الانتشار ثبت نمایند تا به سمع و نظر افرادی که در حوزه تجارت فعال هستند برسد. دلیل چاپ در روزنامه رسمی این می باشد که اگر کسی در قبال لوگو اعتراض و ادعایی داشت بتواند اقدامات لازم را صورت دهد. در گذشته بوده مواردی که لوگو طراحی و چاپ شد ولی به واسطه بودن یک شاکی شرکت مجبور شد لوگوی خود را از نو طراحی کند تا بتواند از آن بهره ببرد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید نشان تجاری یا لوگو اگر به صورت مناسب طراحی شود و در وزارت صنعت و معدن ثبت گردد به شرکت ها کمک می کند تا بسیار بهتر از قبل برای مشتریان خود در میان برند صدها شرکت رقیب دیگر قابل شناسایی باشند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه ثبت نشان تجاری این آمادگی را دارد تا خدمات خود را به تجار عزیز ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.