قوانین شرکت های دانش بنیان و نحوه ثبت آن ها

قوانین شرکت های دانش بنیان

در سالیان اخیر دولت از ثبت شرکت دانش بنیان در هر حوزه ای حمایت می کند تا با وارد شدن نیروهای تازه نفس و با استعداد دانشگاهی بتواند ضعف هایی که در زمینه تولید وجود دارد را به نحو احسن جبران نماید.

افرادی که قصد ثبت این شرکت ها را دارند باید ابتدا نقشه راه خود را ارائه نمایند و سپس اقدامات بعدی را به جلو پیش ببرند، در صورتی که از ابتدا معلوم نباشد که قرار است شرکت دانش بنیان در چه زمینه ای فعال باشد کارها قطعا در هم پیچیده خواهد شد.

برای این که با قوانین شرکت دانش بنیان و نحوه ثبت آنها بیشتر آشنا شوید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا توضیحاتی را جهت آگاهی شما خواننده عزیز و گرامی ارائه دهیم تا در صورت نیاز بتوانید از آنها بهره مناسب ببرید.

به چه شرکتی دانش بنیان گفته می شود؟

شرکت دانش بنیان نوعی شرکت است که معمولا توسط جوانان تحصیل کرده دانشگاهی با حمایت نهادهای دولتی تاسیس می شود تا کشور را نسبت به واردات بعضی از قطعات یا تکنولوژی های صنعتی بی نیاز سازند و از خروج ارز جلوگیری نمایند.

این شرکت ها بر پایه دانش شکل می گیرند و معمولا اعضای هیئت علمی دانشگاه نیز با این جوانان تحصیل کرده همکاری می کنند تا سطح کیفی محصولاتی که تولید می شوند قابل قبول و مورد تایید باشد تا بتوانند راهشان را به بازارهای مصرف داخلی و خارجی باز کنند.

در سالیان اخیر شرکت دانش بنیان زیادی بوده اند که از صفر شروع کردند و امروزه در حوزه مربوط به شغل خود به عنوان یکی از قدرت های برتر در کشور محسوب می شوند و محصولاتی که تولید می کنند توانایی رقابت با اجناس خارجی را دارد.

معمولا افرادی که اقدام به ثبت شرکت دانش بنیان می کنند سوای از مسائل مالی و اقتصادی به بهبود و پیشرفت کشور در آن حوزه نیز توجه ویژه دارند، زیرا می دانند اگر به عنوان یک ایرانی به کشور کمک نکنند مشکلات به خودی خود رفع نخواهد شد.

 برای آگاهی از خدمات ثبت شرکت ما حتما روی لینک بزنید.

Laws of knowledge-based companies

قوانین شرکت دانش بنیان:

یک شرکت دانش بنیان باید شرایطی را دارا باشید، در حقیقت این معیارها وجودشان ضرورت دارد، در ادامه این قوانین عمومی مهم را نام میبریم و توضیحاتی جهت آگاهی تان ارائه می نماییم. البته این شرایط بسته به نوع شرکت می تواند کمی متفاوت باشد که عبارتند از:

 

  1. حداقل مدرک کارشناسی:

همان طور که گفتیم شرکت دانش بنیان بر پایه جوانان تحصیل کرده شکل می گیرد و اگر افرادی که آنجا مدیریت یا فعالیت می کنند حداقل مدرک دانشگاهی را نداشته باشند مهمترین اصل که تحصیلات آکادمیک است زیر سوال می رود.

اگر این حداقل مهیا نباشد به طور قطع شرکت نمی تواند چهره موجهی پیدا کند و احتمال این که دولت از آن به صورت تسهیلات و وام حمایت کند صفر خواهد بود، زیرا به در دسترس داشتن دانش کافی شان شک دارد و احتیاط می کند.

 

  1. حداقل سه سال سابقه کار تولیدی یا مدیریتی:

افرادی که سرپرستی یک شرکت دانش بنیان را بر عهده می گیرند علاوه بر داشتن حداقل مدرک کارشناسی باید سابقه کار و فعالیت در آن حوزه را به مدت سه سال داشته باشند تا مورد حمایت دولت قرار بگیرند.

برای دولت بسیار اهمیت دارد که تسهیلات را به جایی بدهد که بازدهی مناسبی داشته باشد و در آینده نه چندان دور بتواند از خدماتشان جهت توسعه و پیشرفت صنایع کشور بهره ببرد، اگر سابقه نداشته باشید احتمال این که خدمات به شما ارائه شود کم خواهد بود.

 

  1. دارای یک اختراع ثبتی ارزیابی شده در جشنواره داخلی یا خارجی:

افرادی که در شرکت دانش بنیان مشغول به فعالیت می شوند دارای ایده نو هستند و دولت انتظار دارد که قبلا امتحان خود را در زمینه نخبه بودن با ثبت اختراع به اثبات رسانده باشند.

یک جایزه بین المللی در زمینه فعالیت شرکت می تواند دولت را به این اطمینان برساند که در جای صحیح دارد سرمایه گذاری می کند، بنابراین اگر این شاخص را نداشته باشید الویت تسهیلات قطعا با دیگرانی که در این زمینه جلو هستند خواهد بود.

 

  1. نیمی از درآمد سال گذشته شرکت حاصل از فعالیت و خدمات باشد:

برای دولت اهمیت دارد که شرکت ثبتی شما در چند سال گذشته فعال بوده باشد، بنابراین به میزان درآمد سال قبل شما توجه می کند و می سنجد که آیا این چنین بوده اید یا نبوده اید.

متاسفانه افرادی بوده اند که برای گرفتن تسهیلات شرکت دانش بنیان اقدام به ارائه شرکت های غیر فعال در سنوات گذشته نموده اند و هیچ گونه بازدهی ای برای کشور نداشته اند، دولت برای این که چنین مشکلی دوباره تکرار نشود تصمیم گرفت تا به فعالیت و درآمد سال قبل شرکت ها توجه داشته باشد.

 

  1. سابقه بیمه حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت 6 ماه باشد:

یکی از شاخصه هایی که مشخص می کند شرکت فعال بود تعداد پرسنل استخدامی ای هستند که بیمه شده باشند، در حقیقت این آیتم باعث می شود تا دست بسیاری از افراد که شرکت غیر فعال برای گرفتن تسهیلات ارائه می دهند رو شود.

Laws of knowledge-based companies

نحوه ثبت شرکت دانش بنیان:

ابتدا این شرکت مانند تمامی شرکت های دیگر در کشور ثبت می شود، در این مورد هیچ تفاوتی با شرکت های دیگر ندارد و دقیقا همان راه ها را باید ثبت کننده دنبال کند، بسته به نوع فعالیت در سامانه ثبت می شوند تا وجه رسمی پیدا کنند.

بعد از طی این مراحل شرکت هایی که صلاحیت لازم شرکت دانش بنیان شدن را داشته باشند بر اساس شاخصه هایی که وجود دارد توسط نهادهای ذیربط مورد ارزیابی قرار می گیرند، اگر شرایطشان تایید شود عنوان دانش بنیان ضمیمه شان خواهد شد تا بتوانند از مزایایش بهره مند شوند.

معمولا بعد از نظارت بر قوانینی که هست اگر تایید گردند به صندوق های نوآوری و شکوفایی معرفی می شوند تا طرح های خود را به آن صندوق ها ارائه نمایند و بودجه لازم برای فعالیت خود را تامین نمایند و از تسهیلات مربوطه با توجه به اساسنامه هایی که هست بهره مند شوند.

کسانی که متقاضی عنوان شرکت دانش بنیان هستند باید فرمی را در سایت مخصوص به این شرکت ها پر نمایند، این طرح ها معمولا هر دو ماه یک بار پس از ارجاع به ستاد مورد بررسی قرار می گیرد، در صورتی که صحت اطلاعات ارائه شده تان تایید شود با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.

شرکت دانش بنیانی که بار اول وارد سامانه ارزیابی و تشخیص میشوند ضرورت دارد که اطلاعاتی مانند شناسه ملی مدیر شرکت، پست الکترونیک، شماره تلفن را وارد نمایند تا لینک فعال سازی برایشان ارسال گردد، معمولا این لینک به ایمیل ارسال می شود و حدود چند ساعتی وقت خواهید داشت تا عملیات ثبت نام را تکمیل کرده و چیزهایی مثل شناسه ملی را تایید کنید.

در صورتی که سر وقت اطلاعات مربوط به شرکت دانش بنیان خود را وارد و تایید ننمایید اطلاعات شما کلا حذف خواهد شد و باید از اول این پروسه را انجام دهید، توصیه می کنیم از ایمیل معتبر استفاده کنید تا اگر خواستند به شما اطلاع دهند با مشکل مواجه نشوید.

متقاضیان ثبت این شرکت ها می توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس www.ilenc.ir مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات صحیح در سامانه پروسه دانش بنیان شدن خود را آغاز نمایند. تمامی شرکت ها بدین صورت ارزیابی می شوند و روش فیزیکی وجود ندارد، مواظب باشید گیر افراد شیادی که وعده انجام دادن این کار را به صورت حضوری می دهند نیفتید.

در میان اطلاعاتی که وارد می کنید اسکن آگهی تاسیس شرکت شما در روزنامه رسمی نیز مورد نیاز خواهد بود، این مورد را در جایی که مشخص کرده اند در سامانه وارد کنید، همچنین اسکن و لیست آخرین پرداختی به شرکت بیمه را نیز وارد کنید.

ضمنا برای تکمیل فرم بررسی فناوری شرکت دانش بنیان در قالب تعاونی می بایست اطلاعات شرکت نظیر نوع شرکت، شماره ثبت، آدرس اینترنتی، شماره تلفن ثابت و همراه و ایمیل را نیز وارد نمایید و در قسمت بعد فرم مالکیت معنوی نوآوری ها و زمان آن را نیز ارسال کنید.

بعد از این که تمامی این مراحل را انجام دادید سر وقت مدارک و ادعاهای شرکت شما را کارشناسان مدبوط بررسی خواهند کرد، اگر واجد شرایط باشید به صورت تماس تلفنی یا ایمیل به شما این موضوع را اطلاع خواهند داد تا به عنوان شرکت دانش بنیان از تسهیلات صندوق ها بهره مند گردید.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت حقوقی لگاپین با سالها تجربه در زمینه ثبت شرکت دانش بیان آمادگی دارد تا به شما عزیزان مشاوره دقیق بدهد، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان راهنمایی تان نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.