قوانین شرکت سهامی خاص چیست؟

قوانین شرکت سهامی خاص چیست؟

قوانین شرکت سهامی خاص

تمامی شرکت هایی که تشکیل می شوند تابع قواعد و قوانینی هستند تا آنها را در انجام دادن بهتر وظایفشان یاری دهد. در حقیقت قوانین شرکت سهامی خاص باعث می شود تا چهارچوب مشخص باشد و همکاری ها حول و حوش آن شکل بگیرد.

تجربه نشان داده است که اگر قوانین شرکت سهامی خاص از پیش نوشته نشده باشد و مشخص نباشد اینجور شرکت ها برای جذب سرمایه گذار به مشکل خواهند خورد و نمی توانند برای شروع فعالیت تامین بودجه نمایند.

معمولا یک پیش نویس از قوانین شرکت سهامی خاص را در ابتدای کار توسط موسسان آن تهیه می شود تا مشخص باشد که دقیقا در این مجموعه چه کارهای اقتصادی یا خدماتی انجام شود و قرار است چه میزان از سودش به جیب شرکای آن واریز شود.

ضمنا باید دانست که قواعد و قوانین شرکت سهامی خاص در هر یک از آنها می تواند با یک دیگر بنا بر نظر شرکا متغیر باشد ولی یک سری قوانین کلی هست که به صورت کشوری در این جور شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد که قرار است در این مقاله در واقع به آنها بپردازیم.

در حقیقت قوانین شرکت سهامی خاص باعث می شوند تا فعالیت های شرکت به نحو بهتری زیر نظر کسانی که آنجا مشارکت دارند قرار بگیرد. در واقع اگر این قوانین نباشد ضمانتی وجود نخواهد داشت تا فعالیت ها صحیح و سالم در این مکان ها صورت بپذیرد.

قوانین شرکت سهامی خاص

شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی e-legalservices با سال ها تجربه در زمینه ثبت شرکت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

قوانین شرکت سهامی خاص:

قواعد و قوانین در هر جامعه ای چه کوچک چه بزرگ باعث می شود تا همه با تبعیت کردن از آنها به نحو بهتری عمل کرده و در مسیر صحیح توسعه و پیشرفت قرار بگیرند. شرکت هم از آنجایی که به عنوان یک جامعه کوچک و محدود به حساب می آید با وضع قوانین سعی می کند که امور خود را به نحو بهتری اداره نماید و دچار مشکلات و اختلافاتی بین شرکا نگردد.

تعداد شرکا مشخص باشد:

یکی از اولین قوانین شرکت سهامی خاص این است که در شروع کار تعداد شرکا را مشخص کنند تا همگی بدانند که چه تعداد از افراد قرار است در آنجا سرمایه گذاری یا فعالیت نمایند. وقتی تعداد مشخص باشد به نحو بسیار بهتری می توان برنامه ریزی کرد و به جلو گام برداشت.

نوع فعالیت های شرکت مشخص باشد:

بسیار ضرورت دارد که در قوانین شرکت سهامی خاص نوع فعالیت شرکت مشخص باشد. مشخص بودن نوع فعالیت باعث میشود تا سرمایه گذارانی که می آیند بدانند با چه نوع از مشارکتی قرار است مواجه شوند و باید به چه صورت در آن همکاری کنند.

میزان مشارکت افراد مشخص باشد:

یکی از مهم ترین قوانین شرکت سهامی خاص این است که میزان مشارکت کردن افراد باید در آن مشخص باشد. زمانی که میزان مشارکت مشخص باشد افراد می دانند که به چه میزان در آن شرکت حق یا سهم دارند. چه میزان سود می برند و یا در صورت ضرر چه میزان خسارت از جیبشان خارج خواهد شد.

افراد برای شراکت باید به سن قانونی رسیده باشند:

در قواعد و قوانین شرکت سهامی خاص بسیار مهم است افرادی در آن مجموعه فعالیت یا مشارکت کنند که به سن قانونی رسیده اند. در واقع قانون هر کشوری به هر مجموعه اقتصادی و خدماتی اجازه نمی دهد که افراد زیر سن قانونی را در مجموعه خود بپذیرند و مورد استفاده قرار بدهند.

دلیل چنین قوانینی این است که افراد کم و سن سال توسط اینجور شرکت ها استثمار نشوند و با یک حقوق کم مورد بهره برداری قرار نگیرند. همچنین فضا و بستر کار برای افراد بالغی که به دنبال شغل هستند فراهم باشد.

شرکت باید تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد:

تمامی کشورها برای این که اجازه فعالیت به شرکت ها بدهند آنها را موظف می نمایند که از چارچوب قواعد و قوانین آنها خارج نشوند. در واقع این قواعد و قوانین باعث می شود تا میزان کلاهبرداری و پولشویی ها به طور کل از بین برود.

اگر قوانین شرکت سهامی خاص تابعیت خود را از قوانین کشوری اعلام ننماید و بر خلاف آن باشد دولت می تواند از فعالیت شرکت جلوگیری کرده و تمامی اموال آن را مصادره نماید تا وضعیت مشخص شده و تعیین تکلیف شود.

مالیات مسئله مهمی است:

تمامی فعالیت های اقتصادی که در کشور جمهوری اسلامی ایران انجام می شود مشمول مالیاتی هستند که دولت تعیین می کند و شرکت ها باید آن را بپردازند تا از فعالیت های اقتصادی و خدماتی آنها دولت جلوگیری نکند.

معمولا قوانین شرکت سهامی خاص به این موضوع در بدو تاسیس اشاره می نماید و شرکا را موظف می نماید تا سعی در دور زدن قوانین مالیاتی تحت عنوان شرکت نداشته باشند که اگر چنین کنند مسئولیت این امر بر عهده خود آنها خواهد بود و ممکن است مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

سرمایه توسط موسسین تامین می شود:

در قواعد و قوانین شرکت سهامی خاص به نحوه تامین سرمایه توسط آنها اشاره می شود و شرکا را موظف می نماید تا از چارچوب آن خارج نشوند تا مشکلی از نظر قانونی برای فعالیت کردن شرکت به وجود نیاید.

بسیار پیش آمده است که افرادی برای پولشویی کردن سرمایه ای را وارد یک شرکت کرده اند و با لو رفتن ماجرا دولت وارد عمل شد و کل شرکت را تعلیق و مصادره نمود. در واقع بسیار اهمیت دارد پولی که وارد شرکت می شود پول کثیف نباشد.

قوانین شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص چیست؟ همه چیز درباره این نوع شرکت

مجمع عمومی باید تشکیل شود:

قوانین شرکت سهامی خاص به صراحت می گوید که باید برای بعضی از تصمیم گیری ها مجمع عمومی متشکل از کل اعضا تشکیل شود. در واقع کار این مجمع این است که قوانین داخلی شرکت را از حالت پیش نویس خارج کرده و باید تصمیمات کلان و بزرگ را در این زمینه بگیرد.

پیش نویس قوانین برای این بود که شرکت بتواند فعالیت خود را شروع کند ولی در نهایت این اعضا هستند که در مورد بسیاری از چیزهای مهم باید نظر خود را اعلام نمایند و با تصمیم آنها باید مشخص شود که نحوه فعالیت شرکت به چه صورت باشد.

هیئت مدیره یا رکن هدایت کننده باید باشد:

معمولا در قوانین شرکت سهامی خاص به رکن هیئت مدیره یا مدیر اشاره می شود. این فرد یا افراد توسط همان مجمع عمومی انتخاب می شوند. معمولا برای انتخاب این افراد بین کل اعضای شرکت اقدام به رای گیری می شود و فردی که بیشترین رای را بیاورد هدایت شرکت را طی یک دوره مشخص به دست می گیرد تا شرکت را به مسیر پیشرفت هدایت کند.

بازرس یا بازرسان باید وجود داشته باشد:

در قوانین شرکت سهامی خاص به ضرورت وجود بازرس اشاره می شود. در واقع بسیار اهمیت دارد که فعالیت ها و حساب ها از شفافیت برخوردار باشند. معمولا اعضای بازرسی افرادی بی طرف هستند که با نظارت دقیق باعث می شوند تا بر سر افرادی که در شرکت سهیم هستند توسط افراد رده بالای شرکت کلاه گذاشته نشود.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید مشخص بودن قواعد و قوانین شرکت سهامی خاص باعث می شود تا افرادی که در این مجموعه حضور دارند بدانند که باید به چه صورت عمل کنند تا کارها بسیار بهتر از قبل پیش برود و به پیشرفت کردن کل مجموعه منجر شود.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه ثبت کردن انواع شرکت این آمادگی را دارد تا مشاوره خود را در اختیار شما علاقمندان قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.