طلاق خلع چیست؟ شرایط طلاق خلع در 1402

طلاق خلع چیست؟

طلاق خلع

جدا شدن زن و شوهر بعد از این که با یک دیگر ناسازگار شدند راه و روش مخصوص به خود را دارد که اطلاعات مربوط به آن را یک وکیل آگاه در اختیار دارد و تمامی جوانب امر را می شناسد و می تواند با اقدامات لازم یک پرونده را در مسیر صحیحش قرار بدهد.

در روزگاری زندگی می کنیم که قضات دادگاه خانواده به علت شلوغ بودن سرشان حوصله این را ندارند تا مواردی مثل طلاق خلع و غیره را نفر به نفر برای ارباب و رجوع توضیح بدهند. به همین علت در اختیار داشتن یک وکیل بسیار به کار زن و شوهرهایی که قصد جدایی دارند می آید.

وکیل با دانستن تمامی موارد مربوط به طلاق خلع و تفاوت هایش با انواع دیگر طلاق می داند که برای پیش بردن سریع تر پرونده باید چه اقدامات کتبی و عملی را انجام دهد تا موکلش علاوه بر رسیدن به حقوق خود بسیار سریع تر بتواند از وضعیت موجود خلاص شود.

در بسیاری از موارد افراد اقدام به طلاق خلع یا دیگر انواع میکنند بدون این که از محتوای درونی آنها اطلاع داشته باشند که همین خود باعث می شود تا مشکلات بسیار عدیده ای برای آنها در آینده نه چندان دور پیش بیاید و به سختی بیفتند.

برای مثال بسیار اهمیت دارد زنی که می خواهد اقدام به طلاق خلع یا دیگر انواعش بکند در جریان باشد که بعد از این اقدام آیا در زمان عده مشمول ارث می شود یا نمی شود. بسیار پیش آمده زمان عده مرد فوت کرده و زوجه به علت ناآگاه بودن از قوانین، بعدا فهمیده که ارثی به او تعلق نمی گیرد.

شاید در حال حاضر بگویید این موارد چه اهمیتی دارد ولی زمانی که در پروسه یک طلاق خلع یا غیره قرار بگیرید و بدون دانستن قوانین متضرر شوید قطعا در آن زمان به اهمیت داشتن یک وکیل کاربلد پی خواهید برد.

با این که هزینه وکیل کم نیست ولی در مواردی از طلاق خلع و غیره که ممکن است احتمال ضررهای مالی پیش بیاید بعد از این که حساب و کتاب کنید خواهید دانست که این هزینه بسیار ضرورت دارد و می تواند از مشکلات بعدی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری نماید.

در مقدمه تمامی سعی خود را نمودیم تا ذهن شما را برای این موضوع آماده نماییم که دانستن نکات در مورد طلاق خلع و دیگر انواع طلاق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا بدانید که در اختیار داشتن وکیل چه کمک بزرگی به شما می کند تا پرونده تان بدون مشکل به اتمام برسد.

طلاق خلع

برای پیدا کردن یک مشاوره حقوقی با تجربه برای موفقیت در انواع پرونده های حقوقی اینجا کلیک کنید.

طلاق خلع یعنی چه؟

طلاق خلع نوعی از طلاق می باشد که زن از شوهر خود بیزار بوده و به هیچ عنوان قصد ندارد که با او به زندگی مشترک ادامه دهد. در چنین مواردی برای این که زن بتواند از موقعیتی که در آن قرار دارد سریعتر خلاص شود.

با مذاکره کردن با شوهرش، زن قبول می کند که مال یا ملکی را به او بپردازد و طلاق خود را از او بگیرد. این شیوه از طلاق بدون بازگشت می باشد و برای این که دوباره بتوانند به هم دیگر بازگشت کنند حتما باید عقد مجدد جاری شود.

شرایط طلاق خلع در سال 1402 هجری شمسی

همان طور که شما خوانندگان عزیز در جریان هستید طلاق انواع و اقسام گوناگونی در احکام اسلامی دارد که در واقع باعث می شود تا در صورت پیش آمدن مشکل زن و شوهر بتوانند با توجه به وضعیت و شرایط خود اقدام به جدایی نمایند.

البته باید بدانید که دین اسلام عقیده دارد که بنیاد خانواده باید حفظ شود ولی در مواردی که دیگر چنین امکانی وجود نداشته باشد راه هایی را در قوانین خود که برگرفته از قرآن و حدیث می باشد گذاشته است تا زن و مرد بتوانند به راحتی و مسالمت آمیز جدا شوند.

در این روش از طلاق زن و مرد از هم ارث نمی برند:

در این شیوه از جدایی که زیر گروه طلاق بائن محسوب می شود امکان ارث بردن زن و مرد از یک دیگر در زمان عده وجود ندارد و اگر یکی از طرفین زمانی که عده طلاق در جریان می باشد فوت کند چیزی از مالش به همسر سابقش نمی رسد، در واقع این نکات را یک وکیل به خوبی می داند و می تواند به موکلش راهنمایی های لازم را زمان جدایی بدهد.

میزان بیزاری زن از مرد در این نوع از طلاق اهمیت دارد:

در طلاق خلع بیزاری زن از مرد را دادگاه در نظر می گیرد و تنها همین اهمیت دارد وگرنه اگر اصل بیزاری در پرونده به چشم نخورد می توان آن را در دسته دیگر قرار داد به همین دلیل است که زن باید بیزاری خود را از مرد به گوش دادگاه برساند.

زن برای راضی کردن مرد به جدایی باید مالی به او ببخشد:

در این روش از جدایی کسی که اقدام به جدایی می کند زن می باشد و اگر بخواهد رضایت مرد را به دست بیاورد بهتر است چیزی یا مالی کمتر یا برابر یا بیشتر از مهریه به مرد ببخشد تا موضوع سریع تر حل و فصل گردد تا زن به هدفش که جدایی می باشد برسد.

مالی که در طلاق خلع بخشیده می شود میزانش می تواند هر چقدر باشد:

در میزان مالی که زن تحت عنوان فدیه به مرد می بخشد تا سریع تر آزاد شود قانون گذار در طلاق خلع حدی تعیین ننموده است و این را به عهده خود زوجین گذاشته است تا با توجه به شرایط مالی و اجتماعی که در آن هستند تصمیمات لازم را بگیرند و سریع تر راه خود را از هم جدا سازند.

شرایط طلاق خلع

مطالعه بیشتر: تقسیم ارث در تعدد زوجات پس از مرگ مرد

رجوع در این نوع از طلاق از طرف شوهر نمی تواند باشد:

از آن جایی که آغاز کننده و اعلام کننده کراهت از مرد در این نوع از طلاق زن می باشد دیگر مرد نمی تواند با تصمیم و نظر خود به زن مراجعه نموده و دوباره پیوند زناشویی برقرار نماید. در طلاق رجع زن باید به این نتیجه برسد که قصد دارد از نو با مرد زندگی کند و اگر مرد هم چنین نظری داشت طلاق به رجعی تغییر وضعیت دهد تا بتوانند اقدامات لازم را صورت دهند.

تفاوت طلاق مبارات و خلع در چیست؟

در طلاق مبارات بیزاری از هر دو طرف بوده و به دادگاه مراجعه می نمایند تا سریع تر راهشان را از هم جدا نمایند ولی در طلاق خلع بیزاری از جانب زن بوده و دیگر قصد ادامه دادن زندگی با مرد را ندارد. همچنین در طلاق مبارات مالی را که زن به شوهر خود می دهد تا راضی به جدایی شود نمی تواند از مبلغ مهریه بیشتر باشد ولی در روش جدایی خلع این مشکل وجود ندارد و زن باید سعی کند به هر رقمی شده مرد را راضی نماید.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید طلاق خلع یکی از دیگر انواع جدا شدن است که زوج ها می توانند از آن استفاده نمایند. در این روش از جدایی زن برای این که سریع تر بتواند جدا شود مال یا بهایی را به مرد می پردازد تا رضایتش را به دست آورده و طلاق خود را به آسانی هر چه تمام تر از او دریافت دارد.

در آخر لازم به ذکر است شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه طلاق خلع و دیگر روش های طلاق این آمادگی را دارد تا خدمات مشاوره ای و وکالتی خود را در اختیار شما زوج های عزیز و محترم قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان راهنمایی تان نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.