5 نکته مهم در مورد شرکت با مسئولیت محدود

5 نکته مهم در مورد شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود

اولین بار در سال 1311 یعنی سال های پس از جنگ جهانی دوم که مقارن با حکومت رضا شاه پهلوی بود شرکت با مسئولیت محدود در قواعد و قوانین ایران توسط قانون گذاران به تصویب رسید و برای فعالیت های اقتصادی مورد توجه قرار گرفت.

معمولا برای انجام فعالیت های تجاری اعضای یک خانواده یا دوستان دست به ثبت شرکت در سازمان های مربوطه می زنند. شرکت با مسئولیت محدود یکی از چند شیوه ایی است که می شود آنها را به ثبت رساند و مورد بهره برداری قرار داد.

در شرکت با مسئولیت محدود میزان سرمایه زیاد اهمیت ندارد و هر کس بنا بر توانایی هایی که دارد با دیگر اعضا دست به مشارکت می زند و بر اساس سرمایه ای که وسط گذاشته است در صورت فعالیت شرکت و به سود رسیدنش کسب درآمد می کند.

قطعا کسی که در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه بیشتری وسط می گذارد نسبت به کسی که سرمایه کمتری وسط می گذارد بهره مندی اقتصادی بیشتری خواهد داشت و به نسبت سرمایه اش کسب سود بیشتری خواهد کرد.

در واقع در شرکت با مسئولیت محدود هر کس بنا بر تعهدات مالی که داده است مسئول قرض یا بدهی و دیگر امور است و بیش از حد توانی که شریک شده است در صورت بروز مشکلی و ورشکسته شدن شرکت شاکیان نمی توانند از او انتظاراتی داشته باشند.

کسانی که شرکت با مسئولیت محدود را به ثبت میرسانند فقط اجازه دارند که در زمینه فعالیت های اقتصادی مربوطه که قانون گذار مشخص کرده است به فعالیت خود ادامه دهند و اجازه ندارند که از چهارچوبی که مشخص شده است خارج شوند.

در صورتی که شرکا در شرکت با مسئولیت محدود به تعهدات خود عمل نکنند و قوانینی را که در این زمینه وجود دارد نادیده بگیرند و بینشان اختلاف پیش بیاید کارشان به قانون سپرده می شود تا تصمیمات صحیح را در موردشان بگیرد.

شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

نوعی شرکت است که تشکیل می دهند تا به صورت کاملا قانونی هر کس بنا بر توانایی مالی خود در امور مربوط به آن مشارکت کند تا موجب چرخیدن چرخ های اقتصاد بشود. در واقع زمانی که شرکت ورشکسته و بدهکار شود از هر کس بنا بر تعهداتی که داده است بازخواست می شود و بیشتر از آن وظیفه ای بر عهده اش نیست.

مطالعه بیشتر: ثبت شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص ؟

نکاتی در مورد شرکت با مسئولیت محدود:

در مورد شرکت مسئولیت محدود نکاتی وجود دارد که دانستنشان کمک می کند تا آگاهی های بیشتری در این زمینه داشته باشید و بدانید که به چه کاری می آیند و چگونه باید از آنها در امور اقتصادی بهره های لازم را برد.

در مورد نام شرکت با مسئولیت محدود:

زمانی که اعضا قصد دارند نام این شرکت را به ثبت برسانند موظف خواهند بود تا عبارت با مسئولیت محدود را در برابر نام آن قید کنند تا با انواع دیگر شرکت ها و میزان تعهداتی که دارند اشتباه گرفته نشود و افراد بدانند که با چه کسانی دارند شراکت می کنند.

در زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود نام هیچ کدام از شرکا در آن قید نمی شود و به جای نام از عبارت هایی مثل شریک یا ضامن در آن مشخص می نمایند و میزان تهداتی که داده اند مشخص می شود تا در صورت بروز مشکل مشخص باشد هر کس چقدر تعهد داده است.

تشکیل شرکت با مسئولیت محدود

مراحلی که برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود باید طی شود:

در واقع طی شدن مراحل ثبت شرکت میزان تعهدات افراد را مشخص می کند و سرمایه ای که باید جمع شود را گرد می آورد و نام شرکت به صورت قانونی در اداره مربوطه ثبت می شود.

تنظیم شرکت نامه و امضای آن توسط اعضا:

یکی از مهم ترین بخش های تشکیل شرکت با مسئولیت محدود تنظیم شرکت نامه است. در واقع این شرکت نامه قرار است مشخص می کند که هر یک از اعضا به چه میزان سرمایه گذاری می کنند و در قبال این شراکت تعهد دارند.

مشخص شدن این موضوعات باعث می شود تا اعضا با محدوده تعهدات خود کاملا آشنایی پیدا کرده و سپس نسبت به تعهداتی که باید بدهند تصمیم بگیرند و در نهایت این تعهدات بر روی کاغذی نوشته می شود و در دفترخانه ها کاملا قانونی ثبت می شود تا دیگر اعضا نسبت به آنها کاملا آگاه شوند.

دادن تعهدات باعث می شود تا در زمانی که مشکلی پیش آمد هر کدام از اعضا به خود اجازه ندهند که هر طور که دوست دارند عمل کنند و نسبت به تعهدات خود پایبند بوده و بدانند که اگر به آن عمل نکنند قانون آنها را ملزم به آن خواهد کرد.

تاییدیه و پرداخت کل سرمایه شرکت:

در شرکت با مسئولیت محدود بر خلاف شرکت های سهامی باید کل مبلغی را که هر یک از شرکا نسبت به آن تعهد می دهد را یکجا بپردازد تا سرمایه برای فعالیت های تجاری در اختیار شرکت قرار بگیرد و بتواند شروع به فعالیت کند.

در شرکت های سهامی افراد با 35 درصد مبلغی که تعهد داده اند می توانند اقدام به شروع فعالیت کنند. بر اساس قانون 100 تجارت چنان چه شرکت نسبت به تادیه کل مبلغ سرمایه اقدام ننماید این مشارکت از اساس مشکل دارد و افراد نمی توانند نسبت به ثبت کردن آن شرکت اقدام کنند.

در واقع قانون گذاران با تصویب چنین قواعد و قوانینی هدفشان این است که میزان کلاهبرداری ها را در این زمینه به حداقل برسانند و با تادیه سرمایه این امر ممکن میشود، تنها در این صورت است که می شود این شرکت ها را به انجام تعهد در قبال شرکا متعهد نمود.

ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها:

بعد از آن که دو مرحله قبلی به خوبی طی شد نوبت به این می رسد که شرکت را بر اساس تعهداتی که مشخص شده است در اداره شرکت های تجاری که زیر شاخه وزارت صنعت و معدن است به ثبت رساند تا آماده فعالیت شود.

در زمان ثبت کردن نام شرکت نباید با نام هیچ کدام از اعضا تضمین شود. در واقع داشتن نامی غیر از شرکا باعث می شود تا جلوی سواستفاده هایی که ممکن است بعدا توسط یک شخص خاص پیش بیاید گرفته شود که از خوبی های شرکت با مسئولیت محدود به حساب می آید.

زمانی که شرکت دارد ثبت می شود تمامی اطلاعات موجود شرکا و تعهداتی را که هر یک از آنها داده اند آنجا با تمامی جزئیات به ثبت میرسد تا اگر روز و روزگاری مشکلی پیدا شد و شرکت به ورشکستگی رسید معلوم باشد که قانون باید به چه میزان از هر کدام از اعضای شرکت طلب خسارت شاکیان را بکند و گره کار را باز کند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید برای انجام فعالیت های تجاری می شود شرکت های متفاوتی را در وزارت صنعت و معدن به ثبت رساند که یکی از آنها شرکت با مسئولیت محدود می باشد که افراد بر اساس توانمندی اقتصادی که دارند در آن مشارکت می کنند و تعهد می دهند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه ثبت انواع شرکت این آمادگی را دارد تا آن را برای شما به ثبت نموده و مجوزهای لازم را برای فعالیتتان کسب کند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.