شرایط و قوانین طلاق قبل از نزدیکی چیست؟

طلاق قبل از نزدیکی

شرایط و قوانین طلاق قبل از نزدیکی

شرایط زوج هایی که برای طلاق به دادگاه های خانواده مراجعه می نمایند به هیچ عنوان یکسان نیست. هر یک از این زوج ها بنا بر شرایط اجتماعی و خانوادگی خود با مشکلاتی مواجه هستند و در نهایت همین مشکل شالوده زندگی آنها را از هم میپاشاند.

بسیار پیش می آید که زوجی به دادسراها مراجعه نمایند که طلاق قبل از نزدیکی کردن را خواهان هستند. معمولا این زوج ها به علت این که با چشم باز هم دیگر را انتخاب نکرده اند خیلی زودتر از موعد به مشکل خورده اند.

بسیاری از این طلاق قبل از نزدیکی به علت شرایط و بستر فرهنگی متفاوت زوج ها می باشد. قبل از ازدواج فکر می کرده اند که می توانند این شرایط را تحمل کنند و در کنار یکدیگر خانواده تشکیل دهند اما متاسفانه موانع بیشتر از آن چیزی که فکر می کردند مشکل ساز شد.

در مشکلات فرهنگی بعضی خانواده ها سنتی هستند و بعضی دیگر با جریان مدرنیته همراهی می کنند که این تفاوت ها هر چه بیشتر در بطن شان فرو بروی مشکلات بیشتری را رقم خواهد زد که منجر به طلاق قبل از نزدیکی بین زوج ها می شود.

به فرض مثال روابط جنسی برای فردی که خانواده مدرنی دارد زیاد اهمیت دارد و چه بسا روابط قبل از ازدواج هم داشته بوده باشد ولی زمانی که مرد یا زن همسری اختیار کند که بر خلاف این جریان یعنی سنتی باشد خود به خود مشکل ایجاد خواهد شد.

فردی با تفکر مدرن ترجیح می دهد بعد عقد رابطه جنسی را خیلی سریع از سر بگیرد ولی این رویه در خانواده قریب به اتفاق دخترها پذیرفته نیست و انتظار دارند که تا زمان عروسی خود را نگه دارد و همین نکته خود آغازی  بر اختلافات و طلاق قبل از نزدیکی می شود.

البته این مثالی که در بالا عرض نمودیم یکی از هزاران مثالی است که می شد زد. از این رو چنین مثالی زده شد که بگوییم موضوعاتی که به غرایز انسانی ربط دارند تاثیر زیادی بر روی اتفاقات زندگی گذاشته و منجر به طلاق قبل از نزدیکی زوج ها می شود.

از آن جایی که قواعد و قوانین دادگاه ها بسیار پیچیده است آقا یا خانمی که قصد دارد طلاق قبل از نزدیکی بگیرد بهتر است از یک وکیل کاربلد استفاده نماید تا نسبت به حقوقی که دارد و یا این که باید بپردازد آگاهی کافی را داشته باشد.

ندانستن نکات مربوط به قوانین حقوقی در بسیاری از اوقات یک پرونده را دچار مشکلات پیچیده ای می کند و موجب می شود که طلاق قبل از نزدیکی روند بسیار طولانی ای پیدا کند و زوج ها نتوانند تکلیف خود را سریع تر مشخص نمایند و به سراغ زندگی خود بروند.

طلاق قبل از نزدیکی
طلاق قبل از نزدیکی

مطالعه بیشتر: دلایل محکمه پسند برای طلاق از طرف هریک از زوجین کدام است؟

منظور از رابطه نزدیکی چیست؟

منظور از رابطه نزدیکی همان رابطه جنسی است که بعد از عقد در میان بسیاری از زوج ها برقرار می شود. دختری که این عمل را انجام نداده باشد باکره خوانده می شود و معمولا در طلاق قبل از نزدیکی، قانون سر و کار دارد که چنین رابطه ای برقرار ننموده و قصد جدایی دارد.

شرایط و قوانین طلاق قبل از رابطه جنسی:

شرایط و قوانینی در طلاق قبل از نزدیکی وجود دارد که اگر به خوبی مد نظر گرفته نشود ممکن است مشکلاتی برای زوج ها به وجود بیاید. دانستن این شرایط کمک می کند تا زوج ها بدانند که در صورت جدایی باید به چه صورت رفتار کرده تا حق و حقوق خود را دریافت کنند.

برای موفقیت در پرونده هایتان به یک مشاور حقوقی خوب احتیاج دارید موسسه حقوقی ” E-LEGAL SERVICES ” بهترین انتخاب ها را به شما می‌دهد.

اگر قبل از نزدیکی مهریه داده شده باشد:

زمانی که زن و شوهر عقد میکنند و رسمیت پیدا می کند، میزان مهریه ای در همان زمان تعیین می شود و به استحضار مرد می رسد و ثبت رسمی می گردد. اگر مرد در زمان زندگی قبل از این که اقدام به طلاق قبل از نزدیکی کرده باشد مهریه را به زنش پرداخته باشد.

زمانی که قرار است از همدیگر جدا شوند زن طبق قانون وظیفه دارد که نصف آن میزان را به شوهرش برگشت دهد. در واقع چون هیچ عمل جنسی ای بین آن دو اتفاق نیفتاده و زن باکره می باشد چنین وظیفه ای بر عهده اش افتاده است.

ماده 1092 قانون مدنی چنین مقرر داشته است که هر گاه شوهر قبل از نزدیکی با زن خود به دادگاه برود و به صورت طلاق قبل از نزدیکی درخواست دهد زن مستحق نصف مهریه ای خواهد بود که در زمان عقد تعیین کرده اند و مرد باید آن را به او بپردازد.

پرداخت میزان مهریه در صورت نزدیکی:

در صورتی که مرد با زن عمل جنسی انجام داده باشد دیگر نمی تواند به محضر دادگاه بیاید و درخواست طلاق قبل از نزدیکی ارائه دهد. در این صورت مرد موظف خواهد بود تمامی رقم مهریه را به طور کامل به زن تقدیم کند و بعد از آن است که می تواند اقدام به جدا شدن نماید.

در صورت اتلاف مهریه توسط زن:

زمانی که طلاق قبل از نزدیکی به دادگاه درخواست داده شود اگر زن مهریه خود را گرفته باشد و آن را خرج کرده باشد باید به همان میزان به مرد برگرداند به صورت ملک یا نقد یا هر صورت که می تواند آن را تهیه نماید وگرنه دادگاه نخواهد توانست رای به جدایی طبق خواسته زن بدهد.

اگر زن نصف مهریه را به شوهر بخشیده باشد:

اگر زنی طلاق قبل از نزدیکی را خواهان شود ولی نصف مهریه را به شوهر خود بخشیده باشد موظف خواهد شد که نصف مهریه ای که در سند رسمی ذکر شده به شوهر خود تهیه نموده و پرداخت نماید زیرا بخشیدن مهریه در محضر قانون به یعنی این که آن را دریافت نموده است.

البته این چیزها در قوانین هست و قانون اصل را بر دریافت کردن می گذارد ولی اگر مرد شاکی نباشد و هیچ حقی برای خود قائل نباشد و بخشش زن را به استحضار دادگاه برساند هیچ مشکلی وجود ندارد که آن را دریافت نکند ولی در نظر داشته باشید که جدایی ها معمولا با مشاجره است و ممکن است فردی پیدا شود که راستش را حاضر نباشد بگوید.

اگر نکاح فاقد مهریه باشد و تعیین نشده باشد:

اگر مرد و زن قبل از این که روی مهریه توافق کنند عقد کرده باشند و در ادامه طلاق قبل از نزدیکی را مرد خواهان شود طبق قانون 1093 مدنی اگر مهریه در عقد ذکر نشده باشد و قبل از رابطه جنسی قصد جدا شدن داشته باشند محکوم به مهرالمتعه می شود و میزانش توسط دادگاه با توجه به توانایی مالی مرد تعیین می گردد.

طبق قانون 1094 مدنی نیز مقرر شده است که در زمان تعیین مهرالمتعه میزان غنای مرد توسط قانون در نظر گرفته شود. سوای از این مسئله در فقه گفته شده که اگر مرد توانایی داشت خانه و خادم در صورت چنین مشکلی باید به زنش تقدیم نماید و او را از هر جهت بی نیاز کند.

طلاق قبل از نزدیکی
طلاق قبل از نزدیکی

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید طلاق قبل از نزدیکی قواعد و قوانینی دارد که اگر زوج ها نسبت به آن آگاهی داشته باشند می توانند به حق و حقوقی که دارند برسند و یا این که حق و حقوق همسر سابق خود را به خوبی ادا نمایند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه مسائل خانواده این آمادگی را دارد تا به زوج هاییی که قصد دارند به صورت طلاق قبل از نزدیکی مسیر خود را از هم جدا نمایند کمک نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.