همه چیز درباره دعاوی مالی و غیر مالی و مصادیق آن

همه چیز درباره دعاوی مالی و غیر مالی و مصادیق آن

تعریف دعاوی مالی و غیر مالی و مصادیق آن

امروزه برای این که یک پرونده در دادگاه ها سال ها سرگردان نماند و زود به نتیجه برسد ضرورت دارد که افراد شاکی یا متهم شده اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند و یا این که از یک وکیل کاملا خبره استفاده کنند که نسبت به مسائل آگاهی های کافی را دارد.

در یکی از دسته بندی هایی که برای انواع شکایت ها در علم حقوق قائل میشوند آنها را به دو دسته دعاوی مالی و غیر مالی درجه بندی می کنند تا با مشخص بودن رده آنها وکلا و قضات بدانند که برای به دست آمدن عدالت باید به چه صورت عمل کنند.

دعاوی مالی از جمله مسائل حقوقی می باشد که در بر روی زندگی فردی و اجتماعی تاثیر گذار است و می‌تواند برای افراد، شرکت‌ها، سازمان‌ها و دولتها مشکلاتی را به وجود بیاورد. معمولا این گونه از دعاوی می تواند سال ها به طول بینجامد اگر از یک وکیل مناسب جهت دفاع از خود استفاده نشود.

دعاوی مالی در حقیقت به هر نوع اختلاف که در زمینه مالی و اقتصادی بین دو طرف ماجرا رخ می‌دهد گفته می شود. به طور کلی، موضوع دعوای مالی می‌تواند بسیار پیچیده و چالش برانگیز باشد، در صورتی که به درستی پیگیری نشود می‌تواند سال ها به طول انجامد.

به طور کل در هر دعاوی مالی و غیر مالی که به دادگاه ارجاع داده شود پرونده هایی به نتایج قابل قبول خواهند رسید که بتوانند مدارک قابل قبول تر و مستندتری را به محضر دادگاه ارائه نمایند. ارائه دادن مدرک خود هزار و یک داستان دارد که در این مقاله جای گفتنش نیست و اشاره نمی نماییم.

سوای از دعاوی مالی با نقطه عکس یا مقابلش که دعاوی غیر مالی است هم مواجه می باشیم در واقع این نوع دسته بندی از این رو ارائه شد که این دو صورت کاملا از هم جدا باشد تا به دادگاهی که باید در آن رسیدگی گردد ارجاع داده شود.

از یک منظر دیگر هم این دسته بندی که به دو صورت دعاوی مالی و غیر مالی است قابل توجه می باشد و آن این است که پرونده هایی که به دعاوی ای که مربوط به مالی هستند بخش بزرگ و عظیمی را شامل می شوند که نیاز به توجه زیاد دارند.

در واقع اگر این دو بخش از یکدیگر تفکیک شده نباشند شاکیان و متهمان نخواهند دانست که برای دفاع از خود باید به چه نوع وکیل با دادگاهی مراجعه نمایند که همین خود باعث سرگردانی خواهد شد که به هیچ عنوان جالب نیست.

در مورد مصادیق دعاوی مالی، می‌توان گفت که این دعاوی در بسیاری از موارد می‌توانند به دلیل کمبود منابع و تجربه در این زمینه برای طرفین کمی ناراحت کننده باشند. معمولا این مشکلات با رسیدگی و پیگیری افراد در دادگاه ها به نتیجه می رسد و مشکل رفع می گردد.

برای آگاهی و دسترسی به وکیل پایه یک دادگستری حتما روی لینک بزنید.

تعریف دعاوی مالی و غیر مالی

تعریف دعاوی مالی از دیدگاه علم حقوق:

به کلیه درگیری هایی که افراد مختلف با یکدیگر دارند که عامل مناقشه یک تکه زمین، پول، طلا و از این دست می باشد در علم حقوق به آنها دعاوی مالی می گویند. در این گونه دعواها معمولا یک طرف ماجرا حق طرف مقابل را دانسته یا نادانسته ضایع نموده است و برای رفع اختلاف کار به مراجع قانونی کشیده شده است تا موضوع بین آنها با توجه به قوانین کشوری حل و فصل گردد.

دعوای مالی بین افراد:

از مصادیق دعاوی مالی می توان به اختلاف بین افراد اشاره کرد که معمولا بخش عظیمی از پرونده دادگاه ها را شامل می شود. این پرونده ها به خاطر حساس بودنشان معمولا ممکن است سال ها به طول بینجامد و آتش عداوت و کینه را زنده نگه دارد.

قرض: یکی از مصادیق دعاوی مالی بین افراد است که معمولا یک طرف قضیه نسبت به تعهدات خود عمل نمی نماید و موجب اختلافات می گردد.

اجاره بها: یکی دیگر از مصادیق دعاوی مالی بین افراد است که در اکثر موارد مستاجر نسبت به پرداخت سر موقع آن به مشکل میخورد و زمینه ساز اختلاف می شود.

توافقات: مورد بعدی که در دعاوی مالی بین افراد اثر می گذارد به توافقاتی بر می گردد که در زمینه اقتصادی هستند و با انجام نگرفتنشان توسط یک طرف ماجرا اختلاف پدید می آید.

دعوای مالی بین شرکت ها:

اختلاف بین شرکت ها یکی دیگر از مصادیق دعاوی مالی می باشد که معمولا دارای پیچیدگی های بسیار زیادی می باشد و معمولا هزینه های زیادی را به دو طرف قضیه تحمیل می نماید تا در محضر دادگاه مشخص شود حق با کیست.

خسارت: گاهی اوقات با ارسال کردن دیرتر از موعد یک ماده خام اولیه یا دیگر ابزارها یک شرکت دچار خسارت می شود و کار اختلاف بالا می گیرد و کار به مراجع قانونی می رسد.

تخلف از قرار: معمولا قرارهایی که شرکت ها با یک دیگر می گذارند اهمیت زیادی دارد و اگر یک طرف به آن پایبند نباشد ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که همین زمینه ساز اختلاف می شود.

سوتفاهم: بیشتر دعاوی مالی که بین شرکت ها اتفاق می افتد بر اثر سوء تفاهم ها و برداشت های اشتباهی است که هر دو طرف از یکدیگر داشته اند و کار بالا گرفته و به محضر دادگاه می رسد.

 

مطالعه بیشتر: انواع دعاوی مالی موجر و مستاجر را بشناسید

دعاوی مالی و غیر مالی و مصادیق آن

دعوای مالی بین نظام سیاسی و اشخاص:

سوای از دعاوی مالی که بین افراد و شرکت ها اتفاق می افتد نوع سومی هم وجود دارد که به دعوای بین نظام سیاسی و افرادی که در آن کشور زیست می کنند بر می گردد که موجب اختلافاتی می شود که در ادامه چند مورد را نام برده و مختصر شرح می دهیم.

مالیات: یکی از مهم ترین مصادیق دعاوی مالی بین حکومت و مردم می باشد که سالانه پرونده های زیادی را به سمت دادگاه ها می کشاند که در اکثر موارد حق با دولت است و افراد سعی کرده اند تا مالیات مد نظر دولت را نپردازند و زرنگ بازی در بیاورند.

بدهی به بانک ها: یکی از جاهایی است که زیر چتر دولت ها فعالیت می کند و سالانه افراد زیادی از آن وام می گیرند و با عدم پرداخت به موقع آن مشکلاتی را رقم می زنند.

جریمه های ناحق: دولت ها معمولا به هر طریقی به دنبال به دست آوردن منابع جدید برای پیشبرد اهداف خود هستند، زیاد پیش می آید جریمه هایی که به دم افراد یا شرکت ها بسته می شود بر حق نبوده و باعث بالا گرفتن اختلاف و دعاوی مالی بین آنها می شود.

 

تعریف دعاوی غیر مالی از دیدگاه علم حقوق:

به مجموعه اختلافات و دعواهای بین افراد و شرکت ها و ارگان های مختلف گفته می شود که جنبه مالی و مادی ندارد ولی باعث رنجش و آزار یکی از دو طرف ماجرا شده است که باعث مشکلات روحی و بحران های عاطفی در طرف مقابل گردیده است.

برای این که بتواند جلوی فرد متجاوز یا متعرض را بگیرد دست به دامن قانون شده است تا به آن چیزی که حق او می باشد برسد. در واقع این نوع از دعاوی قابل ارزش گذاری با پول نیست و از همین جاست که کار قضات و وکلا بسیار برای برقرار کردن عدالت به چالش می افتد.

برای فهم و درک کردن این دعاوی می توان مسئله طلاق را مثال زد که البته بخشی از آن می تواند مالی باشد ولی از آنجا که ماهیت و ذات آن مالی نیست می تواند مثال مناسبی برای این بحثمان باشد تا بتوانیم ته آن را به صورت مناسب ببندیم.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید دعاوی مالی و غیر مالی مصداق هایی دارند که هر روزه بر این اساس دسته بندی پرونده های زیادی به دادسراهای سراسر کشور از سوی افراد مختلف ارجاع داده می شود تا بتوانند به آن عدالتی که حق آنها است دست پیدا کنند، معمولا افرادی به عدالت می رسند که از یک آدم کاربلد تحت عنوان وکیل پایه یک دادگستری یا مشاور حقوقی در کنار خود بهره می برند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه پرونده های مالی و غیر مالی این آمادگی را دارد تا به شما مراجعان عزیز خدمات مشاوره ای خود را ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان به نحو مطلوب راهنمایی تان نمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.