قوانین و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد چیست؟

قوانین و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد چیست؟ لگاپین

درخواست طلاق از طرف مرد 

در جمهوری اسلامی ایران حق جدایی طبق قوانین در اختیار مرد می باشد و می تواند درخواست طلاق از طرف مرد به دادگاه ارائه گردد اما به این معنی نیست که تا مرد درخواست طلاق داد فوری توسط دادگاه حکم داده بدهند تا زوجین جدا شوند.

دلیل این که حق طلاق با مرد می باشد به موارد روانشناسانه برمی گردد. زن ها دارای روحیه نازکی هستند و اگر حق طلاق در اختیارشان باشد به محض این که اتفاقی بیفتد فوری این فکر به سرشان می زند که از آن استفاده نمایند به همین دلیل اسلام این حق را در اختیار مردان قرار داده است.

قرار دادن این حق در اختیار مرد موجب می شود تا زندگی های خانوادگی تداوم و دوام بیشتری داشته باشد. درخواست طلاق از طرف مرد نیز باید همراه با دلایل و ادله روشن باشد تا دادگاه حکم به جدایی زوجین دهد و راهشان را جدا کند.

برای نظام اسلامی پا بر جا ماندن خانواده اهمیت ویژه ای دارد و صرفا درخواست طلاق از طرف مرد موجب نمی شود که اجازه بدهد تا به راحتی زندگی ها از هم بپاشد زیرا پاشیدن خانواده ها به آسانی عواقب اجتماعی دارد.

اگر امروزه غرب با مشکلات زیاد اخلاقی در اجتماع خود دست و پنجه نرم می کند به این دلیل می باشد که بنیان خانواده با قوانین بی خودی که وضع کرده اند دستخوش ناپایداری گشته و درخواست طلاق از طرف مرد و زن در جامعه به راحتی منجر به جدایی می شود.

آسان بودن طلاق در غرب موجب شده است که بعد از جدایی مردان و زنان به روابط خارج از ازدواج روی بیاورند و دیگر تمایلی به تشکیل خانواده نداشته باشند. روابط خارج چهارچوب میزان به وجود آمدن کودکان زنا زاده را در آن جوامع افزایش داده و بحران به وجود آورده است.

همین کودکانی که با روابط خارج از ازدواج به وجود آمده اند فونداسیون اخلاقی غرب را دچار تغییر کرده اند و مواردی مثل هم جنس گرایی، پدوفیلی و غیره در واقع محصول به وجود آمدن چنین فرزندانی است که با بی اخلاقی به دنیا آمده اند.

دادگاه جامعه اسلامی برای این که به بحران غرب دچار نشود با این که درخواست طلاق از طرف مرد را بیشتر الویت می دهد اما به دلایل و ادله او توجه می نماید و اگر حس نماید یک زندگی هنوز قابل حفظ کردن است آن زوج ها را به مراکز مشاوره راهی می نماید تا خانواده از هم نپاشد.

جهت کسب شماره وکیل در تهران برای کسب نتایج موفقیت آمیز در پرونده های حقوقی خود از طریق این لینک اقدام کنید.

قوانین و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد چیست؟

 

قوانین و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد:

بر خلاف چیزی که در جامعه به اشتباه جا افتاده، درخواست طلاق از طرف مرد سریع اجرا نمی شود و باید به صورت قانونی طی شود. در واقع قانون است که دلایل او را می شنود و در صورتی که هنوز اصرار داشته باشد حکم به جدایی می دهد.

با این که حق طلاق به مرد داده شده اما مراحلی مثل انجام مشاوره پیش از طلاق و حقوقی مثل نفقه و مهریه سبب می شود تا در بسیار از موارد درخواست طلاق از طرف مرد پیگیری نشود و زندگی ها به خاطر موضوعات کوچک و بی اهمیت از هم نپاشد.

مشاوره پیش روانشناس خانواده:

یکی از مواردی که قبل از هر طلاق دادگاه زوج ها را به گذراندن آن مجاب می نماید رفتن پیش روانشناس مربوط به امور خانواده است تا او با بررسی دقیق نظر خود را به دادگاه اعلام نماید تا قاضی درخواست طلاق از طرف مرد را به صورت روشن تر بتواند بررسی نماید.

تجربه نشان داده است که بسیاری از مشکلات با یک مشاوره مناسب بین زوج ها حل می شود و اگر چنین چیزی شدنی نباشد خود کارشناس به این موضوع پی می برد و نظر مثبتش را برای جدایی آنها به دادگاه اعلام می نماید.

پرداخت تمام و کمال مهریه:

یکی از شرایطی که اگر صورت پذیرفته باشد می تواند کمک کند که درخواست طلاق از طرف مرد در دادگاه به نتایج دلخواهش برسد مهریه می باشد. در واقع مهریه بحث طولانی ای دارد ولی عند المطالبه بوده و زن حق دارد که آن را از مرد بگیرد.

اگر مرد این مورد را به زن پرداخت نکند نمی تواند درخواست طلاق خود را ارائه نموده و انتظار داشته باشد که دادگاه حکم به جدایی بدهد. زمانی که مرد چنین درخواستی را مطرح نماید دادگاه ابتدا این موارد را چک نموده و سپس به دادن حکم به نفع مرد می اندیشد.

بدهی بابت نفقه نباشد:

در طول زندگی هزینه و مخارج زن با شوهر است و اگر قرار باشد که درخواست طلاق از طرف مرد در دادگاه مورد توجه قرار بگیرد نباید بدهی بابت نفقه داشته باشد در صورتی که چنین بدهی در میان باشد دادگاه ابتدا او را محکوم خواهد کرد تا آن را به زن بپردازد.

برای دادگاه بسیار اهمیت دارد که امینت مالی و روحی زن به هر ترتیب ممکن مهیا باشد. زمانی که مرد قصد جدایی دارد نمی تواند از تعهداتی که دارد عقب نشینی کرده و با اجرا نکردنشان موجبات سختی زن شود تا بلکه به طلاق اجباری تن دهد.

مطالعه بیشتر: صفر تا صد قوانین چک در ایران

قوانین و شرایط درخواست طلاق از طرف مرد چیست؟

 

اثبات رابطه نامشروع داشتن زن:

یکی از مواردی که اگر اثبات شود دادگاه با درخواست طلاق از طرف مرد به راحتی هر چه تمام تر موافقت می نماید بحث مربوط به رابطه نامشروع است. خانواده تشکیل شده است تا مردان و زنان را در جامعه اسلامی از فساد دور نگه دارد زمانی که چنین اتفاقی نیفتد یعنی این که آن زن مناسب زندگی نیست و دادگاه اجازه خواهد داد تا مرد آن زندگی را ترک نماید.

نابارور بودن زن:

بیشتر زوج هایی که ازدواج می کنند در ادامه زندگی خود علاقه دارند که بچه دار شوند و زمانی که زن مشکلات هورمونی یا ژنتیک داشته باشد که قابل درمان نباشد دادگاه با درخواست طلاق از طرف مرد بسیار راحت تر برخورد خواهد کرد و مجوز صادر می کند.

در جامعه اسلامی بقای نسل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و معمولا زنانی که مشکل باروری دارند اگر موافقت کنند که مرد یک زن دیگر بگیرد تا بتواند بچه دار شود شاید اصلا نیاز نشود کار به اینجا بکشد که به خاطر این موضوع بخواهند زندگی خود را به هم بزنند.

نفرت و کراهت داشتن زن از مرد:

یکی دگر از شرایطی که اگر اتفاق بیفتد دادگاه درخواست طلاق از طرف مرد را بسیار بهتر و سریع تر بررسی می نماید به موضوع نفرت و کراهت بر می گردد. اگر مرد این موضوع را اثبات کند و مدرک به دادگاه ارائه دهد حکم به جدایی می دهد. البته در بیشتر موارد در همان جلسه روانشاسی که زوجین از سوی دادگاه فرستاده می شوند این مورد مشخص می شود و توسط کارشناس به استحضار قاضی می رسد تا تصمیم درست را بگیرد.

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید حق طلاق در نظام اسلامی با مرد است و اگر درخواست طلاق از طرف مرد به دادگاه ارائه گردد باید شرایطی از قبل فراهم بوده باشد تا بتواند به آسانی و آسودگی از زنش جدا شود و به دنبال زندگی خود برود.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه مسائل خانوادگی مثل جدایی زوج ها این آمادگی را دارد تا به وسیله یک وکیل خبره درخواست طلاق از طرف مرد را مورد بررسی قرار دهد و به او در این راه کمک نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.