تنظیم قراردادهای فروش

قراردادهای فروش

قراردادهای فروش یک نوع از عقد بیع است که شرایط خاصی برای آن در قانون مدنی تعریف شده است. این شرایط شامل مواردی همچون مقدار، نوع و ویژگی‌های کالا و وجود مالیت می‌باشد. در عصر حاضر، قراردادهای فروش به عنوان یکی از قراردادهای پرکاربرد شناخته می‌شود. این نوع قرارداد به خریداران و فروشندگان اجازه می‌دهد که با ریسک کمتری به داد و ستد کالا با یکدیگر بپردازند و نیازهای خود را برطرف کنند.

در قانون مدنی، برای اعتبار قرارداد بیع، رعایت ضوابط مختلفی ضروری است. این ضوابط عموماً در زمینه شرایط کالا و طرفین معامله در نظر گرفته می‌شود و برای صحت قرارداد لازم است. قراردادهای فروش به تفکیک نوع کالا و نحوه پرداخت مبلغ آن به اقسام مختلفی تقسیم می‌شود که این امر باعث افزایش دانش درباره جزئیات فروش کالا می‌شود.

در صورت تمایل و کسب اطلاعات در مورد تنظیم قرارداد می توانید کلیک کنید .

قرارداد فروش کالا

شرایط قراردادهای فروش چیست؟

قراردادهای فروش، یک نوع عقد است که در آن، فردی که مالکیت یک کالا را دارد، آن را به دیگری در مقابل یک مبلغ معین، مانند پول یا دیگر کالاها، واگذار می‌کند. در صورت تمایل خریدار و فروشنده برای انجام معامله فروش کالا، آنها باید شرایط معینی را تعیین و در قرارداد لحاظ کنند. برای برخی افراد، ممکن است سوالاتی پیرامون شرایط قرارداد فروش کالا وجود داشته باشد، بنابراین در این بخش به برخی از این شرایط اشاره شده است. با توجه به مواد مذکور در قانون مدنی، برخی از شرایط قراردادها به شرح زیر می‌باشد:

  1. مشخص بودن مقدار، جنس و وصف مبیع: طبق ماده 342، در قراردادهای فروش، مقدار، نوع و توصیف کالا باید به وضوح مشخص شود. این مطلب می‌تواند محدوده و اطلاعات دقیقی را در مورد کالا ارائه دهد.

2.شرط مقدار معین: طبق ماده 343، اگر کالا با شرط مقدار معینی فروخته شود، قرارداد به صورت صحیح خواهد بود. این بدان معناست که میزان کالا یا مشخصات آن باید در قرارداد به طور دقیق ذکر شده باشد.

  1. اهلیت قانونی طرفین: طبق ماده 211، طرفین قرارداد باید بالغ، عاقل و رشید باشند و قصد و رضایت خود را برای انعقاد قرارداد داشته باشند.
  1. مالیت و منفعت عقلایی کالا: طبق ماده 348، کالا باید از مالیت و منفعت عقلایی برخوردار باشد و قابل فروش باشد، در غیر این صورت قرارداد باطل است.
  1. عدم وجود موانع در تسلیم کالا: مطابق ماده 349، کالا باید قابل تسلیم توسط فروشنده باشد؛ در غیر این صورت، قرارداد باطل است.
  1. وجود کالا در زمان انعقاد قرارداد: طبق ماده 350، کالا باید در زمان انعقاد قرارداد موجود باشد؛ در غیر این صورت، بیع باطل است.
  1. عدم وجود شروط مبطل کننده: بر اساس ماده 233، در قرارداد نباید شرطی گذاشته شود که باعث مبطل عقد شود. اگرچنانکه شرایط یا شروط قرارداد خلاف مقتضای طبیعت عقد باشد، قرارداد باطل می‌شود.

این شرایط، اساسی‌ترین الزاماتی هستند که برای اعتبار و صحت قرارداد فروش باید رعایت شوند.

انواع قراردادهای فروش

انواع قراردادها می‌تواند بر اساس مبیع، نحوه پرداخت ثمن و سایر عوامل، به اقسام مختلفی تقسیم شود. خریداران و فروشندگان کالاها نیز با آگاهی از این انواع مختلف قراردادها و شرایط آنها، می‌توانند به انعقاد یکی از این اشکال قراردادهای فروش اقدام کنند. در این بخش، به بررسی انواع مختلف قراردادها می‌پردازیم.

طبق ماده 350 قانون مدنی، قرارداد فروش را می‌توان بر اساس مبیع آن، به سه نوع، عین معین، کلی در معین و کلی فی الذمه تقسیم کرد. در ادامه، به شرح این اقسام پرداخته خواهد شد:

  1. قرارداد فروش عین معین: در این نوع قرارداد، مبیع (کالا) به صورت مشخص و قابل تشخیصی موجود است و معلوماتی درباره آن وجود دارد. به عبارت دیگر، کالا در زمان انعقاد قرارداد مشخص است و می‌توان به آن اشاره کرد.
  1. قرارداد فروش کلی در معین: در این حالت، کالا به صورت کلی و با مقدار مشخص فروخته می‌شود، اما اجزای آن با هم مساوی نیستند. به عبارت دیگر، کالا به صورت کلی فروخته می‌شود، اما مقدار آن معین است.
  1. قرارداد فروش کلی فی الذمه: در این نوع قرارداد، کالا به معنای واقف فروخته می‌شود، به این معنا که قابلیت صدق بر افراد متعدد را دارد. 

نحوه تنظیم قراردادهای فروش

در برخی مواقع، فروشندگان و خریداران، بدون اینکه قراردادی برای فروش تنظیم کنند، کالا را داد و ستد می‌کنند. این روش بیشتر در خرده‌فروشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در معاملات مهم و در مقیاس بزرگ که نیازمند نقل و انتقال حجم عظیمی از کالا و پول هستند، نمی‌توان به سادگی با داد و ستد معامله را انجام داد. در این مواقع، آگاهی از نحوه تنظیم عقد فروش کالا، امری ضروری است تا ریسک معامله به حداقل برسد.

عقد فروش از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. در ابتدای هر قرارداد، اطلاعات طرفین و موضوع قرارداد ثبت می‌شود. اگر یکی از طرفین یک شخص حقیقی باشد، اطلاعات فرد مربوطه و در صورت شخص حقوقی بودن، اطلاعات شرکت و نماینده آن در قرارداد درج می‌شود.

در بخش بعدی جزئیات موضوع معامله ذکر می‌شود. این شامل تاریخ و محل تحویل کالا، نحوه پرداخت و زمان آن و مشخصات دقیق کالا و ویژگی‌های آن می‌شود. طرفین باید تمامی جزئیات مورد نظر خود را در این قسمت ذکر کنند تا در صورت نقض تعهدات، بتوانند به آنها اشاره کنند.

بخش دیگر قرارداد، مربوط به تضمینات قراردادی است. در این بخش هر طرف مشخص می‌کند که چه گونه تضمیناتی برای انجام تعهدات از طرف دیگر درخواست می‌کند. این بخش الزامی نیست، اما به خریدار و فروشنده کمک می‌کند که در صورت نقض تعهدات، از محل تضمینات، خسارت خود را جبران کنند.

در قسمت انتهایی، موارد فسخ قرارداد و روش‌های حل و فصل اختلافات ذکر می‌شود. فسخ قراردادها به دو صورت ممکن است: مواردی که در قانون پیش‌بینی شده است، مانند خیار حیوان، خیار تاخیر در پرداخت، خیار تخلف از وصف و غیره، و مواردی که طرفین با توافق بر اساس شرایط خاص خود اضافه یا کاهش می‌دهند.

Sales contracts

تنظیم قراردادهای فروش با موسسه حقوقی لگاپین

موسسه حقوقی لگاپین به ارائه خدمات حقوقی در زمینه‌های مختلف مانند تنظیم قراردادهای فروش متمرکز است. این موسسه با داشتن تیمی از وکلای متخصص و تجربه در امور قراردادی، به مشتریان خود کمک می‌کند تا قراردادهای خود را با دقت و دانش لازم تنظیم کنند، از جمله مواردی که ممکن است در تنظیم قراردادها با این موسسه مطرح شود، شامل نحوه صحیح ترتیب مواد و شرایط، حفاظت از حقوق و منافع مشتریان، و حل و فصل اختلافات قراردادی است. با تجربه و دانش فنی لازم، موسسه حقوقی لگاپین به مشتریان خود خدمات حقوقی کیفی ارائه می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که قراردادهای آن‌ها به درستی تنظیم شده و حقوق و منافع آنها به بهترین نحو حفظ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.