تفاوت شرکت سهامی خاص و عام در چیست؟

تفاوت شرکت سهامی خاص و عام در چیست؟

تفاوت شرکت سهامی خاص و عام

روش های گوناگونی برای مشارکت کردن در امور اقتصادی زیر چتر یک مجموعه وجود دارد که از آنها تحت عنوان عام و خاص یاد می شود که هر کدام مزیت ها و معایب خود را دارند و افراد بنا بر میزان توانایی و آگاهی خود به سمت یکی از این شیوه ها رجوع می کنند.

معمولا برای این که افراد بتوانند این شیوه ها را بهتر درک کنند ضرورت دارد که تفاوت شرکت سهامی خاص و عام را بدانند و با توجه به این آگاهی ای که دارند تصمیماتی را اتخاذ نمایند که در نهایت به نفع خود آنها تمام شود.

در واقع یک سرمایه گذار هر چه بیشتر و بهتر تفاوت شرکت سهامی خاص و عام را بداند سرمایه اش را در بخش بهتری از نظر سوددهی به اشتراک میگذارد و از مزایای این همکاری نهایت بهره ای را که باید ببرد خواهد برد.

یک تصمیم درست در زمینه اقتصادی می تواند سرنوشت افراد سرمایه گذار را از این رو به آن رو نماید. همچنین یک سرمایه گذاری اشتباه که معمولا دلیلش ندانستن تفاوت شرکت سهامی خاص و عام است می تواند یک فرد را سال ها دچار ضرر و زیان کند.

امور اقتصادی همواره با ظرافت های خاصی همراه است و این ظرافت ها پیش روی سرمایه گذاران به هیچ عنوان نمی تواند روشن شود مگر این که به خوبی تفاوت شرکت سهامی خاص و عام را درک نمایند و سپس برای مشارکت اقدام کنند.

تفاوت شرکت سهامی خاص و عام

شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی e-legalservices با سال ها تجربه در زمینه ثبت شرکت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

شرکت سهامی عام چیست؟

نوعی شرکت است که بخش زیادی از سرمایه اولیه آن را مردم از طریق پذیره نویسی تامین می نمایند. این شرکت از میزان اعتبار بالایی نزد دولت برخوردار است و معمولا تسهیلات ویژه ای را برای پیشرفت کردنش اختصاص می دهد. معمولا تامین سرمایه باعث می شود تا یک بخش از صنایع معدنی و غیره بتواند شروع به فعالیت کند تا افراد زیادی مشغول به کار شوند.

شرکت سهامی خاص چیست؟

نوعی شرکت است که سرمایه اش توسط چند نفر به صورت محدود تامین می شود و این نوع شرکت ها اجازه ندارند که از طریق پذیره نویسی تامین سرمایه نمایند. میزان اعتبار این شرکت ها بالا نیست و معمولا بخش های دولتی محدودیت هایی برای همکاری با آنها دارند.

آیا می شود شرکت خاص را به عام تبدیل کرد؟

سرمایه گذارانی که تفاوت شرکت سهامی خاص و عام را بدانند از این نکته نیز باخبرند که اینجور شرکت ها می توانند با تغییر در قوانین خود را از حالت خاص به عام دربیاورند و از مزیت هایی که یک شرکت سهامی عام برخوردار است بهره مند شوند تا بتوانند پیشرفت بیشتری نمایند.

تفاوت شرکت سهامی خاص و عام:

شرکت های سهامی عام و خاص با هم دیگر تفاوت هایی دارند که در واقع همین تفاوت ها است که باعث می شود سرمایه گذاران با توجه به میزان توانایی ای که دارند به سمت مشارکت در یکی از آنها پیش بروند تا از سرمایه خود بتوانند با فعالیت های اقتصادی کسب سود نمایند.

تفاوت در عنوان:

بزرگ ترین تفاوت شرکت سهامی خاص و عام در عنوان آنها است زمانی که قصد دارند آنها را ثبت نمایند. شرکت سهامی خاص حتما باید عنوان خاص را بعد از نام شرکت قرار دهند تا مشخص باشد چه نوع شرکتی است، دلیلش این است که کلاهبرداران نتوانند با دوز و کلک اقدام به اغفال سرمایه گذار کنند. در شرکت های عام هیچ چیزی روبروی عنوان قرار ندارد و نبودن عنوان خاص روبروی عنوان یعنی این که عام است و سرمایه گذار می تواند مزیت های زیادی به دست بیاورد.

شرکت سهامی عام چیست؟

 

معرفی انواع شرکت های قابل ثبت در ایران – تضمین موفقیت شما

تفاوت در نوع سهام:

دیگر تفاوت شرکت سهامی خاص و عام به نحوه سهام آنها بر می گردد. شرکت سهامی خاص اجازه پذیره نویسی ندارد و بدین طریق نمی تواند به سرمایه گذاران عرضه شود که محدودیت هایی برای تامین بودجه به وجود می آورد. اما شرکت سهامی خاص می تواند سهامش را عرضه نماید و قابلیت خرید و فروش بین افراد دارد.

انتقال مالکیت:

دیگر تفاوت شرکت سهامی خاص و عام به انتقال مالکیت سهام در این دو جا برمی گردد. شرکت سهامی عام انتقال مالکیت به آسانی انجام می شود ولی در شرکت سهامی خاص انتقال مالکیت باید با نظر و اجازه مدیر یا هیئت مدیره صورت پذیرد که روند انتقال را دشوار و زمان بر می کند.

دریافت تسهیلات:

یک تفاوت شرکت سهامی خاص و عام به تسهیلاتی است که آنها می توانند دریافت نمایند. شرکت سهامی عام در بورس پذیرفته شده است و بانک ها به راحتی وام را برای تامین بودجه عمرانی یا غیره در اختیارش قرار می دهند چون اعتبار بالایی دارد، ولی شرکت سهامی خاص به سختی می تواند وام بگیرد و باید ضمانت های زیادی برای دریافت تسهیلات بدهد که دست و پا گیر هستند.

میزان اعتباری که دارند:

در بازار اعتبار یک اصل بسیار مهم به حساب می آید که تفاوت شرکت سهامی خاص و عام دقیقا در این است که سهامی عام به پشتوانه دولت اعتبار بالایی در همه جا دارد ولی سهامی خاص میزان اعتبار کمتری دارد و برای همین از مزایای کمتری برخوردار می شود.

در تامین سرمایه:

روش های تامین سرمایه یک تفاوت شرکت سهامی خاص و عام می باشد که بسیار اهمیت بالایی دارد. در واقع شرکت سهامی عام می تواند به راحتی در بورس و دیگر جاها تامین سرمایه نماید ولی سهامی خاص توانایی این کار ندارد و محدود است.

حمایت دولت:

تجربه نشان داده است که دولت از بخش عمومی معمولا حمایت بیشتری نسبت به بخش خصوصی می نماید که این در واقع یک تفاوت شرکت سهامی خاص و عام به حساب می آید که نباید سرمایه گذار از آن غفلت کند.

میزان سرمایه:

شرکت سهامی عام اجازه دارد بخشی از سرمایه را از طریق عموم مردم تامین نماید ولی سهامی خاص فقط توسط اعضایش می تواند به این کار دست بزند که همین خود تفاوت شرکت سهامی خاص و عام به حساب می آید که سرمایه گذاران باید به آن توجه نمایند.

تعداد شرکا:

میزان حداقل تعداد شرکا در سهامی خاص سه نفر است ولی در سهامی عام این حداقل به پنج می رسد که باید در اساسنامه خود رعایت نمایند که همین خود یک تفاوت شرکت سهامی خاص و عام به حساب می آید که می تواند بر توانایی آنها اثر داشته باشد. در واقع هرچه شریک بیشتر باشد میزان سرمایه ای که می شود جمع کرد بیشتر است و نباید از آنها غفلت نمود.

صدور اوراق قرضه:

یکی از بزرگ ترین تفاوت شرکت سهامی خاص و عام در مورد اوراق قرضه برای واگذاری است. شرکت سهامی عام این اجازه را از دولت دارد ولی شرکت سهامی خاص نمی تواند از این آیتم استفاده نماید که برای تامین بودجه بسیار محدود می شود و به سختی می افتد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید تفاوت شرکت سهامی خاص و عام در بسیاری از بخش ها می باشد. این تفاوت ها باعث می شود تا سرمایه گذار پس از کسب آگاهی بداند که در کدام یک از این بخش ها اگر سرمایه گذاری کند بیشتر به نفعش خواهد بود.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه ثبت انواع شرکت های سهامی این آمادگی را دارد تا در این راه به شما سرمایه گذاران عزیز کمک نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.