نکات طلایی در قرارداد مشارکت در ساخت که باید بدانید!

 قرارداد مشارکت در ساخت

 قرارداد مشارکت در ساخت

بسیاری از افراد هستند که سال ها در یک خانه ویلایی کلنگی زندگی می کنند که در یک محله ارزشمند از شهر قرار دارد. این افراد به علت این که بودجه کافی برای ساخت خانه جدید را ندارند مجبور هستند تا در چنین شرایطی زندگی کنند.

در سالیان اخیر تعدادی از سازندگان مسکن پیدا شده اند که با بستن قرارداد مشارکت در ساخت این امکان را برای افرادی که توانایی ساخت خانه جدید را ندارند فراهم می آورند تا آنها نیز بتوانند صاحب یک خانه نو و جدید شوند.

سازندگانی که حاضرند با مالکان قرارداد مشارکت در ساخت ببندند در واقع دارند از مزایایی که برایشان دارند بهره می برند. مزیت این شیوه از ساخت و ساز در واقع خرج نکردن برای خریدن زمین است که باعث می شود بودجه سازنده در این بخش اتلاف نشود.

سازنده با بستن قرارداد مشارکت در ساخت با مالک یک خانه قدیمی در واقع بودجه خود را حفظ می کند تا در زمان ساخت و ساز دستش بسیار بازتر باشد، در واقع این شیوه باعث می شود بنایی با کیفیت بالاتر و حجم بیشتر در آن ملک یا زمین ایجاد نماید.

البته میزان ترافیک شهری را در هر شهر شهرداری آنجا تعیین می کند ولی تجربه نشان داده است که سازندگان با بستن یک قرارداد مشارکت در ساخت با توجه به تورم افسار گسیخته ای که مملکت ما دارد منفعت زیادی عایدشان می شود.

مالکان زمین و خانه های قدیمی که قصد دارند قرارداد مشارکت در ساخت را با یک پیمانکار امضا نمایند ضرورت دارد که نکات کلیدی و طلایی ای را بدانند. در واقع دانستن این نکات است که می تواند موجب شود تا در این قرارداد بر سر آنها کلاه گذاشته نشود.

بسیار پیش آمده است که مالک تکه زمین یا خانه قدیمی ای از شرایط بستن قرارداد مشارکت در ساخت به خوبی آگاهی نداشته است و همین موجب شد تا پیمان کار از ندانستن او سو استفاده کند و آن چیزی که حقش بود را به او ندهد.

 قرارداد مشارکت در ساخت
قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت یعنی چه؟

یکی زمین دارد ولی پول ندارد خانه بسازد و دیگری پول دارد ولی زمین ندارد در آن بسازد. در واقع قرارداد مشارکت کردن در ساخت دو طرف قضیه که هر کدام یکی از شرایط را ندارد با هم مرتبط می سازد تا هر کدام بتوانند به آن چیزی که مد نظرشان هست برسند.

نکات  مهم و طلایی قرارداد مشارکت در ساخت:

برای این که یک قرارداد مناسب را مالک زمین یا خانه قدیمی با پیمانکار ببندد ضرورت دارد تا از نکاتی طلایی آگاه باشد تا مورد سواستفاده قرار نگیرد. در ادامه به بعضی از این نکات اشاره می کنیم تا شما خواننده عزیز و گرامی با آنها بیشتر آشنا شوید.

در مورد طرف قرارداد خود حتما تحقیق کنید:

طلایی ترین نکته برای بستن قرارداد مشارکت در ساخت این است که مالک زمین یا خانه قدیمی حتما باید در مورد پیمان کاری که می خواهد با او قرارداد ببندد تحقیق کند. در واقع تحقیق باعث می شود تا به تور یک آدم کلاهبردار یا شیاد نیفتد.

بهترین راه برای تحقیق در مورد چنین افرادی مراجعه به صنف آنها می باشد. با مراجعه کردن به صنف با همکاران آنها هم صحبت شوید و به دست بیاورید که قرار است ملک یا زمین خود را در اختیار چه کسی قرار دهید تا در آینده مشکلی دامن گیرتان نشود.

تعداد واحدهایی که قرار است تحویل بگیرد مشخص شود:

بیشتر پیمانکاران زمانی که یک زمین را از مالک تحویل می گیرند و اصطلاحا قرارداد مشارکت در ساخت با او می بندند هدفشان این است که تعداد واحدهای بیشتر بسازند تا سود بیشتری در این معامله که کرده اند عایدشان شود.

در این جور قراردادها بسیار اهمیت دارد واحدهایی که قرار است سازنده به شما تحویل دهد در کدام طبقه باشد. قیمت املاک بر اساس متراژ و طبقه ای که در آن هستند با هم تفاوت دارد. به طور مثال قیمت خانه در طبقه یک با خانه در طبقه 6 مساوی نیست و قیمت طبقه بالاتر بیشتر است و به همین جهت اهمیت دارد که به چه تعداد و در کدام طبقه به شما واحد تحویل بدهند.

تحقیق کنید سازنده پروانه ساخت داشته باشد:

در یک قرارداد مشارکت در ساخت بسیار اهمیت دارد که سازنده دارای پروانه و جواز باشد. بسیاری از این سازندگان بدون این که هیچ سر رشته از ساخت و ساز داشته باشند اقدام به این کار می کنند و برای این که هزینه هایشان کاهش پیدا کند ساختمان های ضعیفی را می سازند و تحویل می دهند.

تحویل گرفتن یک ساختمان ضعیف در دراز مدت به شما خسارت وارد خواهد کرد. این ساختمان ها معمولا در برابر صدا عایق نیستند و دیوارها قطر ندارند که همین نکات به ظاهر ساده باعث می شود تا از نظر روانی صاحب خانه دچار مشکل شود.

حتما ارزش ملک و زمین را مد نظر قرار دهید:

مالکی که با پیمانکار قرارداد مشارکت در ساخت می بندد باید در نظر داشته باشد زمینی که تحویل داده است به چه میزان ارزش دارد تا بر اساس آن پیمان کار به او ملک در آینده تحویل دهد. اگر این نکات در نظر گرفته نشود بعدها دو طرف به مشکل و اختلاف خواهند خورد.

قطعا قیمت یک زمین خام بیشتر از یک واحد آپارتمانی با همان متراژ ارزش دارد و مالک باید بر اساس قیمت زمینی که ارائه داده است ملک تحویل بگیرد نه بر اساس متراژ آن هم به صورت آپارتمان که از ارزش کمتری برخوردار است.

برای آگاهی از خدمات تنظیم قرارداد شرکت لگاپین حتما روی لینک بزنید.

 قرارداد مشارکت در ساخت
قرارداد مشارکت در ساخت

مدت زمان تحویل واحدها را مشخص نمایید:

یکی از طلایی ترین نکات بستن قرارداد مشارکت در ساخت به زمان تحویل گرفتن واحدهای ساخته شده توسط پیمانکار بر می گردد. اگر در قرارداد مدت زمان را تعیین نکنید در آن وقت پیمانکار ممکن است هر موقع که خودش دوست داشت بخواهد تحویل بدهد که اصلا به نفع شما نخواهد بود. حتما زمان تعیین کنید و او را مجاب سازید سر وقت به شما خانه را تحویل دهد.

در ازای تاخیر در تحویل خسارت مشخص نمایید:

یکی نکته طلایی در مورد بستن قرارداد مشارکت در ساخت این است که اگر اندکی دور اندیش باشید به ازای هر روز که پیمانکار در تحویل دادن واحدها تاخیر می کند در برگه قرارداد خسارت تعیین میکنید تا بداند که اگر سر موعد تحویل ندهد متضرر خواهد شد.

در بستن چنین قراردادهایی حتما از وکیل استفاده کنید:

حجم زیادی از پرونده های مالی که به دادسراها می رود مربوط به قرارداد مشارکت در ساخت می باشد که افراد زیادی را در به در کرده است. برای این که دچار چنین مشکلاتی نشوید حتما از یک وکیل خبره استفاده کنید تا تمامی نکات طلایی را در قرارداد به کار ببندد و جلوی ضرر کردن شما را در آینده بگیرد.

مطالعه بیشتر: قرارداد جعاله چیست؟نحوه تنظیم قرار داد جعاله

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید بستن قرارداد مشارکت در ساخت کمک می کند که مالک زمین و پیمانکار به هدف مشترک که به دست آوردن یک خانه است بیندیشند. در واقع نکات طلایی و مهمی را که هست اگر مالک زمین رعایت کند این قرارداد می تواند بهترین انتخاب عمرش باشد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت خدمات الکترونیکی حقوقی با سال ها تجربه در زمینه بستن قرارداد مشارکت در ساخت این آمادگی را دارد تا با ارائه خدمات مشاوره ای به شما کمک کند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.