مجازات جعل اسناد ملکی به‌ منظور کلاهبرداری در قوانین جدید

مجازات جعل اسناد ملکی

جعل اسناد ملکی سالیان اخیر بسیار شایع شده است، اگر در این مورد اطلاعات کافی نداشته باشید کلاهبرداران ممکن است با این شیوه سرتان کلاه بگذارند و با سرقت سرمایه ای که یک عمر برایش زحمت کشیده اید متواری شوند.

در سالیان اخیر که قیمت ملک و املاک بیش از اندازه افزایش یافته است این شیوه بسیار بیشتر از گذشته برای فروش املاک دیگران به افراد خریدار توسط کلاهبرداران استفاده می شود، به خاطر پیشرفت جعل، تشخیص سند اصل و فیک نیز نسبت به گذشته بسیار مشکل شده است.

البته جعل سند جرم می باشد و در قوانین جمهوری اسلامی این افراد به شدت جریمه خواهند شد، در صورت تشخیص قاضی حبس های طولانی ای را نیز باید تحمل کنند، بعضی اعتقاد دارند جریمه مالی در این مورد زیاد راهگشا نبوده است و باید جریمه ها افزایش پیدا کند تا پیشگیری بیشتری ایجاد نماید.

 برای دسترسی به شماره مشاور حقوقی سایت لگاپین، حتما روی لینک بزنید.

مجازات جعل اسناد ملکی
مجازات جعل اسناد ملکی

جعل اسناد ملکی یعنی چه؟

به ‌طور کلی هر گونه تغییری که آگاهانه در نسخه اصلی به ضرر فرد دیگر ایجاد گردد جعل محسوب می گردد، در این جور موارد فرد شاکی باید با توجه به اسناد و مدارک هویتی ثابت کند که قصد کلاهبرداری از او را دارند تا به حقش برسد.

خیلی از کلاهبرداران با شیوه جعل اسناد ملکی یک ملک را بارها به افراد زیادی می فروشند، معمولا بر سر ملک مزبور افراد زیادی را درگیر می کنند که پرونده های پیچیده ای در دادسرا تشکیل می شود تا افراد متضرر بتوانند به حق و حقوق خود دست پیدا کنند.

برای این که گیر چنین افرادی نیفتید بهتر است که اطلاعات خود را افزایش دهید، اطلاعات کافی کمک می کند تا در زمان معامله با چنین افرادی حواستان جمع باشد و درگیر عملیات کلاهبرداری شان نشوید، در معامله با این افراد به نکات زیر توجه کنید.

در زمان معامله به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

عدم معامله در صورت نبودن سند اصل:

در زمان معامله دقت کنید که اسناد ملکی را که به شما نشان می دهند کپی نباشد، بسیاری از کلاهبرداران یک کپی بی ربط از زمین درست می کنند و در زمان معامله به افراد ساده لوح می فروشند. اگر اطلاعات کافی در مورد سند اصل و کپی ندارید، یکی که از این چیزها سررشته دارد به همراه خود ببرید.

شاهد همراه داشته باشید:

در معاملات مهم که احتمال جعل اسناد ملکی هست حداقل دو شاهد با خود همراه سازید، جریمه جعل چنین اسنادی بالا نیست و ممکن است هر کس به خاطر وسوسه دست به چنین عملی بزند، حضور شاهد کمک می کند تا در صورت پیش آمدن مشکل در دادگاه به نفعتان شهادت بدهد.

مطمئن شوید با صاحب ملک معامله می کنید:

جاعلان علاوه بر جعل اسناد ملکی، امروزه اسناد هویتی را نیز جعل می کنند، بسیار اهمیت دارد که زمان معامله مطمئن باشید که فروشنده صاحب ملک است، سعی کنید از معامله خودتان در صورت امکان با گوشی فیلم بگیرید که اگر در آینده مشکلی پیش آمد دستتان به جایی بند باشد.

جعل اسناد ملکی چه مجازاتی دارد؟

طبق ماده 523 تا 542 از فصل پنجم قانون تعزیرات جعل هرگونه سند به خصوص جعل سند ملکی در صورت داشتن شاکی پس از بررسی کارشناسان قضایی مجازات کیفری را به همراه خواهد داشت که شامل شش تا دو سال حبس و جرایم نقدی می شود.

همچنین ماده 536 قانون مجازات اسلامی به صراحت می گوید که افرادی که هرگونه جعل سند در نوشته های غیر رسمی را نیز صورت دهند مشمول مجازات بالا خواهند شد، به طور کل جعل اسناد ملکی بیشتر از این که جریمه نقدی داشته باشد شامل حبس می باشد.

ضمنا اگر کارمند یکی از ادارات دولتی جعل کند بر اساس قانون یک تا پنج ماه حبس و جریمه از شش تا سی میلیون ریال نیز شامل حالش خواهد شد، اگر فرد کارمند دولت نباشد شش تا دو سال حبس دادگاه برایش خواهند برید و سه تا هجده میلیون ریال هم باید جریمه نقدی پرداخت نماید.

چگونه اسناد جعلی ملکی را از اصلی تشخیص دهیم؟

جعل اسناد شایع است و افرادی که آگاهی لازم را نداشته باشند به راحتی نخواهند توانست سند اصل را از جعلی تشخیص دهند، تشخیص این اسناد نیاز به ذره بین و تجربه دارد تا نکات امنیتی روی سند را با توجه به پیشرفت جاعلین در جعل اینگونه از اسناد بتوان تشخیص داد.

بهترین راه هایی که برای جلوگیری از ضرر وجود دارد این است که از اداره هایی مثل راه و شهرسازی یا اداره اسناد و املاک صحت سند را استعلام کنید. این کارها کمی معطلی دارد ولی در عوض خیالتان از معامله با افرادی که نمی شناسید راحت خواهد شد.

مطالعه بیشتر: دعوای قلع و قمع بنا چیست؟

Punishment for forgery of property documents
Punishment for forgery of property documents

جعل اسناد ملکی رسمی و عادی چه مجازاتی دارد؟

جعل اسناد ملکی، یعنی تقلید از اسناد و مدارک رسمی با هدف تغییر مالکیت ملک که خلاف قوانین به حساب می آید، در اکثر کشورها این کار دارای مجازات سنگینی می باشد. در ایران نیز جعل سند ملکی به عنوان یک جرم شناخته شده است و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

مجازات جعل سند ملکی در ایران به شرح زیر است:

مجازات مالی:

شخصی که جعل اسناد ملکی نماید، ممکن است به پرداخت جریمه مالی محکوم شود. معمولا میزان جریمه مالی بستگی به شدت جعل اسناد و مقدار خسارت وارده به طرف مقابل دارد.

حبس:

جعل اسناد ملکی در مواردی که خسارت وارد شده به طرف مقابل بسیار جدی باشد منجر به حبس می شود. طبق قانون ایران، مجازات حبس برای جعل اسناد متناسب با شدت جعل و خسارت وارده می ‌باشد. ممکن است این مجازات به مدت چند ماه یا سال توسط مراجع قضایی ذیصلاح تعیین شود.

پرداخت خسارت:

به طور کل شخصی که جعل اسناد ملکی کرده باشد باید مبلغ خسارت تعیین شده توسط قضات را به طرف مقابل پرداخت کند تا اصطلاحا هیچ حسابی در میان نماند بلکه قانون برایش تخفیفاتی را در نظر بگیرد.

در کل، جعل اسناد ملکی جرمی بسیار جدی است و می‌تواند عواقبی برای شخص مرتکب داشته باشد، این جرم در پاره ای از اوقات موجب خسارت افراد پایین دست و ضعیف اجتماع که بعد از سال ها به دنبال خرید خانه یا زمینی هستند می شود و ممکن است تمام دارایی شان بر باد برود.

چه مرجعی به جرم جعل اسناد ملکی رسیدگی می نماید؟

توجه داشته باشید که مسئول رسیدگی به جعل اسناد ملکی بستگی به شرایط هر قضیه فرق دارد. از این رو سایر مراجعی مانند پلیس، وکلای دادگستری و سایر سازمان‌ های قضایی هم می‌ توانند در رسیدگی به این نوع جرم کمک کنند.

دادگاه کیفری: این دادگاه‌ها مسئول جرایم شهری و جرائم عمومی در سطوح بالای جامعه هستند، معمولا در جرایم کیفری مشتمل بر جعل اسناد ملکی در حوزه محدوده شهری رسیدگی می‌ کنند تا عدالت به خوبی برقرار شود.

دادگاه تجدید نظر: اگر یک فرد با تصمیم دادگاه کیفری موافق نباشد، می ‌تواند اعتراض خود را به دادگاه تجدید نظر ارائه نماید. این دادگاه اختیارات بالاتری نسبت به دادگاه کیفری دارد و می تواند در خصوص مجازاتی که نسبت به شخص صادر می شود تغییراتی را در صورت لزوم ایجاد کند.

سازمان املاک و اسناد کشور: این سازمان مسئول ثبت و اسناد ملکی در ایران است. در صورتی که شخصی ادعا کند که مدارک ملکی او جعل شده است این سازمان می‌ تواند رسیدگی کند تا حقیقت برملا شود و هیچ مشکلی برای مال فرد شاکی پیش نیاید.

اداره کل پیشگیری و مبارزه با جرایم ملی: این اداره کل به طور کلی وظیفه پیگیری و رسیدگی به جرائم کیفری کلان را دارد. در صورتی که جعل اسناد ملکی جزء جرائم کیفری ملی محسوب شود، این اداره برای بررسی و رسیدگی به آن ورود خواهد کرد تا از حقوق شهروندان ایرانی دفاع کند.

 

اگر در پرونده ای درگیر شده اید که مربوط به جعل اسناد ملکی می باشد و برای گرفتن حق خود به صورت قانونی اطلاعات کافی ندارید تنها کافی است که یک وکیل خبره استخدام کنید تا مشکلات را به نحو احسن از پیش پای شما بردارد.

 

در آخر لازم به ذکر است که شرکت حقوقی لگاپین در زمینه مسائل مربوط جعل سند آمادگی دارد تا از حقوق موکلانش به نحو احسن در برابر دادگاه صالحه دفاع نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد پشتیبانی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

من محمدحسین فهیمیان هستم،

رسالت و هدف اولیۀ من از تاسیس استارتاپ Legapin، آگاهی بخشی و ترویج فرهنگ حقوقی در جامعه و اقتصاد ایرانی و در وهلۀ بعدی ارائه خدمات حقوقی به شکل نوین و در دسترس و کاربر محور می‌باشد.

مقالات اخیر ما

برای دریافت آخرین اخبار لگاپین با ما در ارتباط باشید.